Ekonomi

Zorunlu Sağlık Primi’nde Büyük İndirim Var mı?

Hiçbir sigortası olmayan ve sağlık hizmetinden yararlanamayanlar, 395 TL’ye kadar olan Genel Sağlık Sigortası primleri, 53 TL’ye inmiş olacak. Eski prim borçları ise silinecek.

Hükümetin bir zamandır üzerinde çalıştığı çeşitli ekonomik kanunlara ait yasal düzenlemeler Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın imzasıyla yasa teklifi olarak TBMM Başkanlığına sunuldu. Yasa teklifin göre, ailede şahıs başı geliri asgari ücretin üçte birinden az olursa primleri devlet tarafından karşılanacak.

PRİM 53 TL’DE EŞİTLENMİŞ OLACAK

Teklifte yer alan düzenlemeler ise şöyle: Herhangi bir işte çalışmayan, anne bana veya eşinden dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanamayan şahıslardan gelir seviyesine göre 65,88 lira ile 395.91 lira arasında alınmakta olan GSS pirimi herkes için 53 lira olarak eşitlenmiş olacak. Bakanlar Kurulu bu tutarı 212 liraya kadar çoğaltmayı yetkili olacak.

GECİKME ZAMLARI SİLİNECEK

Ev içinde şahıs başına geliri asgari ücretin üçte birinden az olursa pirim alınmayacak. Eski GSS prim borçlarına ait faizler ile gecikme zamları silinecek. Borcun tahakkuk ettiği tarihte 53 lirayı aşan aylık tutarlar 53 lira üzerinden; 53 liranın altındakiler ise o günkü tutar üzerinden ödenecek.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu