Teknoloji

Yüzde Yüz Felçliler de Artık İletişim Kurabilecek mi?

​Bilim insanları özel bir bilgisayar sayesinde vücudunu kullanmayan hastaların iletişim kurabileceği müjdesini verdi.

Bilim insanları, vücutlarını hiçbir şekilde kontrol yapamayan kilitli kalma sendromu (locked in sendromu) hastaları da artık iletişim kurabileceklerini söyledi. 

İnsanların beyinlerini analiz yapan bir bilgisayar kullanan bilim insanları, sorularına evet veya hayır yanıtları alabilmeyi başardı. Yeni yöntem sayesinde bir hasta, kızının evlenmesini istemediğini söyleyebildi.

HASTALARIN MUTLU OLDUKLARI ORTAYA ÇIKTI

İsviçre’de dört hasta üzerinde deney yapıldı yöntem, hastaların hareket yaptıramadıkları bir bedende kilitli kalmış olmalarına rağmen mutlu olduklarını da ortaya çıkardı. 

Dört hastada da, beyinlerinin kaslarını kullanmalarına engel olan bir tür motor nöron hastalığı vardı.

GÖZ KASLARINI BİLE HAREKET YAPTIRAMIYORLAR

Bu hastalığa yakalananların beyinleri normal fonksiyonları devam etse bile hastalar konuşamıyor ve hareket yapamıyor. Bu durumdaki hastaların bazıları göz kaslarını hareket yaptıracak iletişim kurabiliyor. Fakat bu çalışmada yer alan hastalar göz kaslarını da hareket yaptıramıyordu.

BEYİN SİNİRLERİ

Beyin hücrelerinin faaliyetleri kandaki oksijen seviyesi ve kanın renginde değişimlere sebep oluyor. Bilim insanları bu uygulamada kızıl ötesi spektroskopi isimli bir yöntemi kullanarak beynin içindeki kanın rengine bakıp şahısın beyninde yapılan faaliyeti algılıyor. 

Hastalara “Eşinin ismi Jaochim mi?” gibi sorular sorarak bir bilgisayar yazılımının beyinden gelen işaretleri analiz yapmayı sağlanıyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı