Güncel

Yüksek Lisans Diplomalı Ayakkabı Tamircisi

​35 yaşında Niğdeli olan Mehmet Tayfur, yüksek lisans mezunu olmasına rağmen, bir türlü iş bulamayınca baba mesleği olan ayakkabı tamirciliği yapmaya karar verdi.

ATANAMAYINCA BABA MESLEĞİNİ YAPMAYA KARAR VERDİ

2002 senesinde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun olan daha sonra ise Fırat Üniversitesinde aynı bölümde yüksek lisans programını bitiren Mehmet Tayfur, atanamayınca baba mesleği olan ayakkabı tamirciliği mesleğini yapmaya karar verdi.

AYAKKABİ TAMİRCİLİĞİ BABA MESLEĞİMİZ

Mehmet Tayfur, “Ayakkabı tamirciliği baba mesleğimiz. Babam 2009 senesinde rahmetli oldu biz de tek başımıza devam ediyoruz. Babam 10 yaşından beri bu işe başlamış. 60 sene bu meslekle uğraşmış. Ben de okudum üniversite bitirdim. Baktım memlekette olanaklar kısıtlı, atanamıyoruz birtürlü bende ne yapayım dedim düşündüm ve baba mesleği yapmaya karar verdim.

AİLERLER ÇOCUKLARI OKUSUN İSTİYOR FAKAT BİZ OKUDUK BU MESLEKTEYİZ

Ayakkabı tamirciliği mesleğinde çırak yetişmediğini söyleyen Tayfur, “Bu meslekte artık çırak falan yetişmiyor. Çünkü insanlar daha rahat meslekler tercih yapıyorlar. Bir de bu işi öğrenme zamanı var. Belli bir zaman bu işte çalışacak sabredecek. O sabrı gösterecek şahıs pek yok. Aileler de zaten bizim bu tür meslekleri düşük profilli meslek olarak görüyorlar bu yüzden çocuklarını göndermiyorlar. 

Aileler çocukları okusun istiyorlar ama okumanın da sonu yok. 

Biz okuduk ama bu meslekteyiz işte. Bu devirde bir meslek şart. Avrupa’da insanlar çocuklarını mutlaka mesleğe yönlendiriyorlar. Ellerinde bir meslek olsun diye. Çünkü herkes okuyacak diye bir şey yok.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu