Gap

YPG’nin Taciz Ateşi Onlara Pahalıya Patladı

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde dün yapılan taciz ateşinden sonra bu gün de aynı şekilde YPG’nin kontrolünde olan Resul-ayn ilçesinden Ceylanpınar’daki bir sınır karakoluna docka ve roketatarlar ile taciz ateşi açıldı. Anında karşılık verilen olayda 18 YPG’li terörist öldürüldü.

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde dün yapılan taciz ateşinden sonra bu gün de aynı şekilde YPG’nin kontrolünde olan Resul-ayn ilçesinden Ceylanpınar’daki bir sınır karakoluna docka ve roketatarlar ile taciz ateşi açıldı. Anında karşılık verilen olayda 18 YPG’li terörist öldürüldü. 

Genelkurmay Başkanlığı’ndan da, saldırıyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, dünden bu yana 18 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilerek, şöyle denildi: 

“28 Nisan 2017 tarihinde sabah erken saatlerde  Şanlıurfa ili  Ceylanpınar İlçesi, Aksoy Hudut Karakolu’na sınırın  Suriye tarafından PYD/PKK/YPG işgali altındaki bir bölgeden teröristlerce roketatarla saldırıda bulunulmuştur. Hudutlarımıza yönelik gerçekleşen tacize karşı meşru müdafaa kapsamında derhal misliyle mukabelede bulunulmuş; bölgeden alınan bilgiler çerçevesinde bölücü terör örgütü mensubu 3’ü roketatarı kullanan, 8’i doçka silah yüklü araçta olan 11 terörist etkisiz hale getirilmiştir.  27 Nisan 2017 tarihinde  Şanlıurfa ili  Akçakale İlçesi sınırında bulunan 20’nci Zırhlı Tugay Komutanlığına bağlı Tekçe Hudut Karakolu gözetleme tepesine saat 16.00 sularında havan olduğu değerlendirilen mühimmatla hudut tacizinde bulunulmuştur. Meşru müdafaa kapsamında misliyle mukabelede bulunulmuş; bölgeden alınan bilgiler çerçevesinde bölücü terör örgütü mensubu 7 teröristin etkisiz hale getirildiği ve araca monteli bir Doçka silahının da imha edildiği öğrenilmiştir.”

GÜVENLİK ÜST SEVİYEYE ÇIKARILDI

Türkiye sınırındaki hudut karakollarına yönelik YPG saldırılarının ardından sınır hattında güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Terör örgütü  PKK’nın  Suriye uzantısı PYD denetimindeki bölgelerden dün birbiri ardına sınır hattındaki hudut karakollarına yönelik havan ve roketli saldırı düzenlendi. Dün akşama kadar  Şanlıurfa’nın  Akçakale ve  Ceylanpınar ilçelerindeki hudut karakolları da dahil 13 ayrı noktaya 15 saldırı yapıldı.  Suriye’nin Telabyad bölgesindeki teröristlerin saldırısında  Akçakale’deki Tekçe Hudut Karakolu’nda görevli bir asker hafif yaralandı. Aynı zamanda uzun namlulu silahla devam eden saldırıya sınır hattında görevli askerler ile topçu birlikleri anında karşılık verdi. Askerler, saldırıyı düzenleyen terör örgütü YPG’lilerin bulunduğu bölgeleri ateş altına aldı. Misliyle verilen karşılığın ardından çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi.Akşam saatlerinde  Suriye’nin Rasulayn bölgesindeki YPG unsurları  Ceylanpınar ilçesindeki Aksoy Hudut Karakolu’na yönelik roketli saldırı düzenledi. Kimsenin yaralanmadığı ve askerin anında karşılık vermesiyle saldırı püskürtüldü. PYD’nin silahlı kanadı YPG unsurlarının saldırısının ardından gözlerin çevrildiği sınır hattındaki kentlerden  Şanlıurfa’da güvenlik önlemleri artırıldı.

CEYLANPINAR’DA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Dün teröristlerce hedef alınan hudut karakollarının bulunduğu  Suriye’nin Telabyad kentine komşu  Akçakale ve Rasulayn’ın karşısında bulunan  Ceylanpınar ilçelerinde ise güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Dün teröristlerce hedef alınan  Akçakale’deki Tekçe Hudut Karakolu yakınındaki hakim bir tepede zırhlı araçlarla önlem alan askerler, sınırın  Suriye tarafını anlık olarak takip ediyor.  Ceylanpınar’da da güvenlik güçlerince önlemlerini artıran askerler, sınır hattında sürekli olarak devriye görevi yapıyor.

SINIR 24 SAAT İZLENİYOR

Türkiye ile  Suriye sınırına yapılan güvenlik duvarı ile de teröristlerin olası kaçak geçişleri önleniyor. Sınır hattında görevli olan ve eli tetikte 24 saat görev yapan askerler, kule ve kulübelerde  Suriye’yi termal kameralar ile gözetliyor. Son günlerdeki saldırıların ardından askerler, İnsansız Hava Aracı ve drone’lar, aynı zamanda 360 derece kamera kaydı yapabilen zırhlı muharebe aracıyla sınır hattında sürekli devriye görevi yapıyor. Dün yapılan saldırıların ardından sınır hattına yaklaşmamaları konusunda uyarı anonsları yapılan ve kısa süreli tedirginlik yaşayan  Akçakale ve  Ceylanpınar sakinleri, gün içerisinde olumsuzluk yaşanmaması ile günlük yaşamlarını normal olarak sürdürmeye devam etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu