Biyografi

Yine İlk Sırayı Kaptırmadı

Bu sezon yayınlandığı günden beri özetiyle bile reytinglere damga vuran Survivor, pazartesi günleri birinciliği ‘İçerde’ dizisine kaptırdı. 20 Şubat Pazartesi AB reyting neticesine göre; ilk sırada ‘İçerde’ dizisi, 2. sırada Survivor’ın yeni bölümü, 3. sırada ise Survivor’ın özet görüntüleriyle yerini aldı.

TOTAL’de ise ilk sırada yine ‘İçerde’ dizisi, 2. sırada Kırgın Çiçekler, 3. sırada ise Survivor oldu.

REYTİNG NETİCELERİ NASIL ÖLÇÜLÜR?

Reyting temel olarak hangi program ve televizyon kanalının ne kadar izlendiğini ortaya çıkaran sistemin ismidir. Bu ölçümler belirli sayıdaki deneklerin televizyonlarına takılan cihazlar aracılığı ile yapılır. Bu cihazların nerede ve kimde olduğu bilinmez. Son bilgilere göre yaklaşık 2200 evde reyting ölçüm cihazı olduğu biliniyor.

REYTİNG ORANLARI NASIL HESAPLANIR?

Reyting oranları belirlenen deneklerin televizyonlarına bağlanan peoplemeter ismi verilen cihazlar aracılığı ile belirlenir. Bu cihazlar deneğin saat kaçta hangi kanalı izlediğini ne kadar zaman ile izlediğini ortaya çıkar ve tüm televizyonlara ve programlara bir yüzde ve puan verir. Buna göre bir sıralama yapılır.

Total ismi verilen puantaj ve sıralamada tüm deneklerin değerlendirmeleri göz önünde bulundurulurken AB ismi verilen sıralamada ise gelir seviyesi ve eğitim seviyesi diğer deneklere nazaran daha yüksek olan grubun sıralamasıdır.Reyting denekleri nasıl seçiliyor Reyting denekleri şirketlerin aldığı başvurular arasından seçiliyor. Denekler evlerinde televizyonlarını açtığı cihaz kayda giriyor ve hangi kanal izleniyorsa onun reytingi çoğalmaya başlıyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu