Güncel

Yeni Zelanda katliamı: Teknoloji Devlerinin, Sosyal Medyada Terör Saldırısını Canlı Yayına Çekilmesini Tartışmaya Açtı

Yeni Zelanda’da faşist ırkçı bir kişinin cuma namazı sırasında cemaate ateş açması sonucu 49 kişinin şehid olması sonrasında sosyal medyanın kontrolsüz canlı yayınlarını tartışmaya açtı

Yeni Zelanda’daki iki camide 49 kişinin katledilmesinden sonra, sosyal medya için tasarlanan ilk terör saldırısında dünya çapında canlı yayın yapıldıktan sonra, dün gece teknoloji devlerine “yeter” dendi.

İngiltere İçişleri Bakanı Sajid Javid, teknoloji şirketlerinin, kendisinin öne sürdüğü beyaz üstünlükçü katil Brenton Tarrant’ın cami cemaatinin namaz kılmaya başlamasının ardından 17 dakikalık katliam videosunun 10 saatten fazla bir süre boyunca yayından kaldırılmamasını kınadı.

YouTube’un görüntüleri kaldırmak için çalıştığını iddia ettiği bir tweete yanıt veren Javid, YouTube, Google, Facebook ve Twitter’da “şiddetli aşırılığın platformlarda tanıtılmasını durdurmak için gerçekten daha fazlasını yapmanız gerektiğini” söyledi. “Bir miktar sahiplik edin. Yeter. ” dedi.

İngiltere’de Avam Kamarası’nda yalan haberleri soruşturan komitenin başında bulunan Damian Collins,, “sosyal medya için tasarlanmış bir terör saldırısı” olarak göründüğünü “çevrimiçi sosyal ağlar aracılığıyla içeriğin çevrimiçi dağıtımının yasal düzenlemesi” gerektiğini belirtti.

Collins: “Bu, sosyal medya aracılığıyla yayılan ve algoritmalarının yardımıyla yayılan virüs bulaşıcı bir hastalık. Firmaların bu filmi kimin paylaştığı ve nasıl paylaştığı konusunda büyük bir denetim gerçekleştirmeleri gerekiyor. Gruplar kasıtlı olarak yayıldı ve bu hesaplar kapatılmalıdır. ”

 

73 sayfalık nefret dolu bir “manifesto” Yayınlamış

Grafton, Avustralya’dan 28 yaşındaki Tarrant, 8chan’daki 73 sayfalık nefret dolu bir “manifesto” ya, daha önce de paylaşımına bağlanan milyonlarca anonim kullanıcısı olan bir siteye linkler gönderdikten sonra Facebook’taki kanlı öfkesini canlı yayına soktu. çocuk pornosu.

Videoda, saat 1.30’da Ordu Yorgunları’nın El Noor Camii’ne Christchurch’e girmesi ve 41 tapanın öldürülmesi gösterildi.

Mescid Camii’nde veya yakınında yedi kişi vurularak öldürüldü ve 48 kişi yaralandı. 49’uncu kurban hastanede öldü.

Tarrant, iki erkek ve bir kadın ile birlikte tutuklandı.

Saldırı cinayeti ile suçlanan Cumartesi günü mahkemeye çıktı. Polis daha fazla suçlamanın devam edeceğini söyledi.

Kelepçe ve beyaz bir hapishane forması giyen Avustralya doğumlu eski fitness eğitmeni ve kendi kendine yeten faşist, hakimin kendisine karşı suçlamalarını okuduğu gibi acımasızca oturdu.

 

Kefalet talebinde bulunmadı

Kefalet talebinde bulunmadı ve 5 Nisan’da yapılması planlanan bir sonraki mahkeme kararına kadar gözaltına alındı.

Tarrant, sosyal medya üzerindeki etkisini, saldırıyı 8 saat önce işaretleyerek, internet şakalarını ve manifestodaki çevrimiçi ünlülerin isimlerini tanıtmak için kullanarak işaretledi.

89.5 milyon aboneye sahip bir İngiliz merkezli YouTuber olan PewDiePie’yi ve 1.13 milyon Twitter takipçisi olan ABD muhafazakâr yorumcusu Candace Jones’u ilan ederken, kendisinden ayrılma girişimlerinin tanıtımını yaptı.

“Fortnite beni katil olarak eğitti” iddiasıyla “manifestosu” oyunun takipçilerinden gelen tepkiyi karıştırmak için benzer şekilde tasarlandı.

Saldırıdan üç gün önce Tarrant’ın silahlarının fotoğrafını çektiği, sağ-sağ sloganlarla şüphe ettiği ve görüntülerin saldırıdan sonra taranacağını bilerek Twitter hesabına gönderdiği ortaya çıktı.

Ayrıca, dün gerçek zamanlı olarak yanıt vermek için mücadele eden Facebook ve YouTube tarafından rahatsız edici içeriği engellemek için kullanılan yapay zeka araçlarını kullandığı görülüyor.

 

Saldırıdan 10 Saat Sonra, Şikayete Rağmen Görüntü YouTube’da Hala Paylaşılıyordu

Cinayetlerin Facebook videosu saatte 23.000 kez izlendi ve sadece 239.924 kişi gördükten sonra çekildi.

Ancak saldırıdan 10 saat sonra, şikayete rağmen görüntü YouTube’da hala paylaşılıyordu.

Labour’un genel başkan yardımcısı Tom Watson, yanıtın Google’ın sahibi olduğu YouTube’dan sonra yanıtın “yeterince iyi olmadığını”, videoyu çıkarmadan önce videonun bir kopyasını “incelediğini” söyledi.

Facebook, polis tarafından uyarıldıktan sonra Tarrant’ın hesaplarını ve videolarını silmek için hızlı davrandığını söyledi.

YouTube, “şiddetli görüntüleri kaldırmak için dikkatli bir şekilde çalıştığını” söyledi. Bir Twitter sözcüsü, bu tür acil durumlar için “sıkı süreçler ve özel bir ekip” olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Hükümet’in teknoloji firmalarının “terörist içeriği kaldırmak için daha hızlı hareket etmelerini” beklediğini söyledi.

İngiltere Başbakanlık Sözcüsü: “Sosyal Medya, Teröristlerin aşırı görüşlerini tanıtıp paylaşmaları ve başkalarını radikalleştirmeleri için güvenli alanlar olmamalıdır” dedi.

May: “Toplumlarımızda nefreti ve korkuyu tahrik eden ve kışkırtan aşağılık ideolojiye yer yoktur.”

Yeni Zelanda başbakanı Jacinda Ardern, saldırıları “Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden biri” olarak nitelendirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu