Ekonomi

Yeni Yılda Dolar Daha Yükselecek İddiası

Yılın son gününde dolar fiyatları sakin geçerken uzmanlar 2017 yılı için uyarıda bulundu, Dikkat 2017 yılında dolar fiyatları anlık yükselişe geçebilir,

Noel tatili ve yeni yıl nedeniyle düşük işlem hacimli bir hafta ile yılı tamamlamaya hazırlanan piyasada son işlem gününde dolar/TL 3.51-3.53 bandında hareket ederken, yeni yılın ilk haftasında piyasalarda hareketliliğin de başlaması bekleniyor.

Buna göre 3 Ocak Salı günü Aralık ayı TÜFE verisi, Cuma günü ise ABD tarımdışı istihdam verisi açıklanacak.

Diğer taraftan 20 Ocak’ta Donald Trump’ın ABD başkanlığını devralması, 27 Ocak’ta ise Fitch’in kredi notu değerlendirmesi ilk etapta izlenecek önemli gelişmeler olacak.

ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, 2016’nın sürprizlerin yaşandığı ve piyasalarda oynaklığın görüldüğü bir yıl olduğunu söyleyerek, “Trump’ın göreve başlamasının ardından seçim vaatlerinin ne kadarını gerçekleştirebileceği merak ediliyor. Trump liderliğindeki politika uygulamalarının gelişmekte olan ülke para birimlerini baskı altında bırakması beklenebilir. Büyüme görünümündeki zayıflığa rağmen TL’nin zayıflaması, TCMB üzerindeki faiz artırım baskısını gündemde tutacak” dedi.

Diğer taraftan 2017’nin Avrupa’da bir çok ülkede seçim yılı olduğunu söyleyen Uslu, “İngilizlerin ardından İtalyanların ya da Fransızların da AB’den ayrılmak için referanduma gitme olasılıkları değerlendirilmeye başlandı” dedi.

Gelecek yıl Hollanda, Fransa ve Almanya’da seçimler yapılacak.

Yılın ilk çeyreğinde Trump etkisiyle ABD tahvil faizlerindeki yükselişin sürdürmesini, euro/dolar paritesinin de 1.00 seviyesine yaklaşabileceğini söyleyen Uslu, “Yükselen ABD tahvil faizlerinin etkisiyle Türkiye dahil gelişmekte olan ülke tahvil faizlerinde de artış görülmesi beklenebilir. Doların küresel piyasalarda gücünü korumasının yanı sıra yurt içinde yılın ilk yarısında anayasa değişikliği referandumu konusunun zaman zaman TL üzerinde baskı yaratması mümkün” dedi ve şöyle devam etti:
“Dolar/TL’de 2017’de yeni zirvelerin görüleceğini ve yılın ilk yarısının ikinci yarıya göre daha zor geçebileceğini düşünüyorum. Yılın ilk yarısında özellikle de ilk çeyreğinde kurda oynaklık devam edecektir. TL’nin zayıflaması, TCMB üzerindeki faiz artırım baskısını da gündemde tutacak. 2016 yılının sürpriz sonuçlarını unutmayan piyasalarda, 2017 yılındaki şimdiden bilinen bazı zorlu gündem maddelerinin endişe yarattığı görülüyor. Yatırımcıların gündem maddelerini daha yakından takip edip, riskleri daha fazla irdeleyerek, temkini elden bırakmayacağı bir yıl olabilir.”

Oynaklığın yüksek olduğu bir yıl olan 2016’da Birleşik Krallık’ın Brexit kararı, ABD başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın ipi göğüslemesi, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım süreci, yurt içinde ise darbe girişimi ve Moody’s’in Türkiye’nin yatırım yapılabilir kredi notunu indirmesinin yanı sıra başkanlık sistemi tartışmalarının siyasi tansiyonu, Suriye’deki gelişmelerin ise jeopolitik riskleri artırması piyasalarda da hareketliliğe yol açtı.

Dolar/TL 2 Aralık’ta 3.60 ile tarihi zirvesini görürken, yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 17.3’lük değer kaybı ile TL gelişmekte olan ülke para birimlerinde en çok değer kaybedenler arasında ilk sıralarda yer aldı.

Bu sabah 3.5160/3.5230 seviyesinde olan dolar/TL, piyasaların kapanış dakikaları itibariyle 3.5243/3.5249 seviyesinde.

Bu sabah 3.6104/3.61 seviyesinde olan sepet bazında TL 3.6208/3.6216; 3.7073/3.7162 seviyesindeki euro/TL ise 3.7155/3.7182 seviyesindeydi.

Faiz

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta yüzde 11.42, valörde son işlemde yüzde 11.34 bileşik seviyesinden gerçekleşti. Bugün ise spot kapanışta ortalama yüzde 11.40, valörde saat 1725’te son işlemde yüzde 11.42 seviyesindeydi.

Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ortalama bileşik faiz dün spot kapanışta yüzde 10.60, valörde son işlemde yüzde 10.66 bileşik seviyesinden gerçekleşti. Bugün ise spot kapanışta son işlemde yüzde 10.65 seviyesindeydi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı