TeknolojiVideo haber

Yeni nesil hamam böceğinden ilham alındı

İtsy-bitsy olarak adlandırılan HAMR-JR, hamam böceğinden ilham alan Harvard Ayaktan Mikrorobot veya HAMR'nin yarım ölçekli bir versiyonudur. Bir kuruşun büyüklüğü hakkında, HAMR-JR daha büyük ölçekli selefinin neredeyse tüm özelliklerini yerine getirerek bugüne kadarki en zorlu mikro robotlardan biri olabilir

Bu its-bitsy robot henüz su sıçramasına tırmanamaz, ancak koşabilir, atlayabilir, ağır yükler taşıyabilir ve bir kuruş açabilir. Harvard John A.Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu (SEAS) ve Harvard Wyss Biyolojik Olarak İlham Edilmiş Mühendislik Enstitüsü araştırmacıları tarafından geliştirilen bu mikro-robot olan Dubbed HAMR-JR, hamam böceğinden ilham alan Harvard Ambulatuvar Mikrorobot’un yarım ölçekli bir versiyonudur. veya HAMR.

Bir kuruşun büyüklüğü hakkında, HAMR-JR daha büyük ölçekli selefinin neredeyse tüm özelliklerini yerine getirerek bugüne kadarki en zorlu mikro robotlardan biri olabilir.

SEAS ve Wyss eski doktora sonrası araştırmacısı ve makalenin ilk yazarı Kaushik Jayaram, “Bu ölçekte çoğu robot oldukça basit ve sadece temel hareketliliği gösteriyor,” dedi. Diyerek şöyle devam etti: “El becerisinden ödün vermek ya da boyut kontrolü yapmak zorunda olmadığınızı gösterdik.”

Robotun Mucidi Colorado Üniversitesinde Görevli

Jayaram şu anda Colorado Üniversitesi, Boulder’da Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Araştırma neredeyse bu hafta Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansı’nda (ICRA 2020) sunuldu.

Bu araştırmaya giren büyük sorulardan biri, HAMR ve RoboBee de dahil olmak üzere diğer mikro robotların önceki sürümlerini oluşturmak için kullanılan pop-up üretim sürecinin, küçük cerrahi botlardan, küçük cerrahi botlardan, büyük ölçekli endüstriyel robotlar.

PC-MEMS (baskılı devre mikroelektromekanik sistemlerin kısaltması), robot bileşenlerinin 2B bir sayfaya kazınmış ve daha sonra 3B yapısında ortaya çıktığı bir imalat işlemidir. HAMR-JR’yi inşa etmek için araştırmacılar, aynı işlevselliklere sahip daha küçük bir robotu yeniden oluşturmak için aktüatörler ve yerleşik devre ile birlikte robotun 2D sac tasarımını küçülttüler.

Jayaram, “Bu tatbikatın en güzel yanı, önceki tasarımla ilgili hiçbir şeyi değiştirmek zorunda kalmamamızdı” dedi. Diyerek şöyle devam etti: “Bu işlemin temel olarak çeşitli boyutlardaki herhangi bir cihaza uygulanabileceğini kanıtladık.”

HAMR-JR vücut uzunluğunda 2.25 santimetre gelir ve yaklaşık 0.3 gram ağırlığındadır – gerçek bir kuruşun ağırlığının bir kısmı. Saniyede yaklaşık 14 vücut uzunluğu çalıştırabilir, bu da onu sadece en küçük değil aynı zamanda en hızlı mikro robotlardan biri yapar.

Aşağı ölçeklendirme, adım uzunluğu ve eklem sertliği gibi şeyleri yöneten bazı ilkeleri değiştirir, bu nedenle araştırmacılar ayrıca hedef hıza göre koşu hızları, ayak kuvvetleri ve taşıma yükü gibi hareket metriklerini tahmin edebilecek bir model geliştirdiler. Model daha sonra gerekli özelliklere sahip bir sistem tasarlamak için kullanılabilir.

SEAS ve Core Charles River Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Profesörü Robert Wood, “Bu yeni robot, katlanır tabanlı montaj yaklaşımımızı kullanarak karmaşık robotları örneklendirmesinin teorik ve pratik yönlerini iyi bir şekilde kavradığımızı gösteriyor.” Dedi. Wyss Öğretim Üyesi.

Bu araştırma Jennifer Shum, Samantha Castellanos ve E. Farrell Helbling tarafından birlikte yazılmıştır. Bu araştırma DARPA ve Wyss Enstitüsü tarafından desteklenmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu