Güncel

Yeni Bir Irak İçin 88 Milyar Dolar Lazım.

Irak hükümeti, ülkenin yeniden inşası için hesaplanan maliyetin 88 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Irak hükümeti, ülkenin yeniden inşası için hesaplanan maliyetin 88 milyar dolar olduğunu açıkladı.
 

Irak hükümeti, ülkede yıllardır süren işgal, iç savaş ve çatışmaların büyük bir yıkım meydana getirdiğini, temel altyapının ve yıkılan binaların yeniden inşası için hesaplanan maliyetin de 88 milyar dolar olduğunu açıkladı.
 

Irak Planlama Bakanlığı Müsteşarı Kuzey Abdülfettah, kısa vadede 22 milyar dolara ihtiyaç duyulacağını, orta ve uzun vadede ise 65 milyar dolarlık bir yatırım gerekeceğini ifade ederek özellikle konut sektörünün yatırıma en acil ihtiyaç duyulan alan olduğunu vurguladı.
 

ABD öncülüğündeki koalisyonun hava bombardımanlarıyla nedeniyle özellikle Musul’daki konutların büyük kısmı ya tamamen yıkılmış ya da içinde yaşanamaz hale gelmiş durumda. Musul’un sadece tarihi kent bölümünde 11 bin 500 evin yıkıldığı 35 bin evin ise hasar gördüğü belirtiliyor. ABD öncülüğündeki koalisyonun hava bombardımanlarıyla nedeniyle binlerce Musullunun cesetlerinin molozların arasından çıkarılamadığı dile getiriliyor. Yine Felluce’de 40 bine yakın evin ya tamamen yıkıldığı ya da kullanılamaz hale geldiği belirtiliyor. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı