Güncel

Yeni Anayasa Çalışmaları Bittikten Sonra Referanduma Gidecek

Bakanlar Kurulu toplantısına verilen arada konuşan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş yaptığı açıklamada yeni anayasa tasarısı sonuçlandıktan sonra referanduma gideceğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısına verilen arada, anayasa görüşmeleri, Suriye’de çekildiği iddia edilen video ve gündemdeki konular ile ilgili ilişkin sorulan sorulara cevap verdi.

Anayasa görüşmelerinin şeffaf bir şekilde yürütüldüğünü söyleyen Kurtulmuş, “MHP ile anayasa konusundaki görüşmelerimiz başından itibaren son derece açık ve şeffaf bir şekilde yürüyor. Başta belirlenen prensipler çerçevesinde herhangi bir sapma söz konusu değildir. Genel bir mutabakat, tam bir mutabakat içerisinde MHP, zaten Meclise inmiş olan, artık komisyonda da görüşülmeye başlanmış olan bu anayasa paketine destek vermeyi sürdürecektir.” ifadelerini kullandı.

Suriye’de çekildiği iddia edilen görüntülerle ilgili bir sorulan soruya da cevap veren Kurtulmuş, çekilen videoyla ilgili teyit edilmiş, netleşmiş bir bilginin olmadığını söyledi.

Kurtulmuş, “Bu video görüntüleriyle ilgili henüz TSK, Milli Savunma Bakanlığı tarafından teyit edilmiş, netleşmiş bir bilgi yoktur. Zaten teyit edilmiş bir bilgi olsa bunu kamuoyuyla paylaşırız. Bu tür terör örgütleri, dünyanın en aşağılık, en kirli mekanizmaları. Olsun olmasın herhangi bir video görüntüsünü yayınlayarak, zaten ne yapmak istiyor? Halka korku salmak, halkı çaresizliğe itmek istiyor, halkı kendi içine kapatmaya çalışıyor. Herkes birbirinden, yanındakinden korksun istiyor. Sadece bu örgüt değil hepsi için söylüyorum.” şeklinde konuştu.

PYD’nin Menbiç’ten çıkarılması için görüşmelerin sürdüğünü ifade eden Kurtulmuş, “Türkiye El Bab operasyonuyla ilgili, ilgili bütün tarafları bilgilendirmektedir. Menbiç’ten PYD unsurlarının çıkarılması için seri görüşmeler sürdürülüyor. Fırat’ın doğusuna gitmesi için sonuç inşallah elde edilecektir. Türkiye El Bab operasyonunu milli birikimiyle çözebilecek imkandadır. Sahanın son derece karmaşık olduğunu görmemiz lazım. Musul operasyonu gibi, Rakka operasyonu gibi, El Bab operasyonu gibi üç tane önemli operasyon olduğunu biliyoruz. Şuradan şu birlik geliyor gibi bir savaş stratejisi gibi yorumlar yapılmasını doğru bulmam.” diye konuştu.

Anayasa görüşmelerinin ardından referanduma gidileceğini belirten Kurtulmuş, “Önümüzdeki süreç önemli bir noktadır. Anayasa görüşmelerini tamamlanıp referanduma gidilecek. Burada herkesin sözlerine dikkat etmesi lazım. Bu anayasa değişikliği etkin yönetim için talep edilmiş bir tekliftir. Milletten başka hiçbir güç yoktur. Herkes uslubuna dikkat etmesi lazım. Biz bunu bütünleşme meselesi olarak görüyoruz. Türkiye’nin ulusal mücadelesi kimsenin babasının malı değildir.” dedi
Editör : Metin Yüksel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı