Güncel

Yayın Yasağı Getirildi

Kayseri’de Erciyes Üniversitesi mevkiinde gerçekleşen bombalı saldıryla alakalı yayın yasağı getirildi.

Kayseri’de Erciyes Üniversitesi önünde içinde çarşın iznine çıkan askerlerin de bulunduğu halk otobüsüne yönelik bombalı araçla düzenlenen saldırıya ilişkin, Başbakanlığın kararıyla geçici yayın yasağı getirildi.

RTÜK’ün sitesinde yayınlanan karara göre, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 7. maddesinde milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının kuvvetle muhtemel olduğu durumlarda geçici yayın yasağı getirilebileceği öngörüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu hüküm çerçevesinde Kayseri’de meydana gelen patlamayla ilgili olarak Başbakanlığın 17.12.2016 tarih ve 4336 sayılı yazısı ile geçici yayın yasağı getirildiği kaydedildi.

Karara göre, patlamaya ilişkin olarak yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Kanun’da ve diğer kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uyulması toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek, “terör örgütlerinin” amaçlarına hizmet edebilecek yayınlardan kaçınmalarını gerektiği ifade edildi.

Bu çerçevede, yayınlarda yer verilmemesi gereken içerikler şöyle belirtildi:

“Patlamaya ilişkin olarak, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara,

Olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için, Resmi Makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlara, yayınlarında kesinlikle yer vermemelerini içermektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı