Gap

Yatırımcıları İllere Biz Yönlendireceğiz

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Cazibe Merkezleri Programı ile ilgili sorulan soruya “Gerekli talepler alındıktan sonra hangi yatırımcı hangi ile gitmelidir konusuna biz karar vereceğiz.” dedi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi. İlk olarak Şanlıurfa Valiliğini ziyaret eden Elvan’ı, Vali Güngör Azim Tuna karşıladı. Şeref defterini imzaladıktan sonra valilik makamına çıkan Elvan’a, Vali Tuna tarafından brifing verildi.

Daha sonra basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Elvan, Cazibe Merkezleri Programı konusunda bölgedeki iş adamlarından gelen bazı tereddütler ile ilgili sorulan soruya “Bu talepleri aldıktan sonra kümelenme için hangi sektörde hangi yatırımcı hangi ile gitmelidir konusunda onlara yardımcı olacağız.” dedi.

“Şanlıurfa’da 3 milyar liralık yatırım yapma talebi var”

Bakan Elvan, “Cazibe merkezleri programı kapsamında kasım ve aralık aylarında yatırımcılarımızın ön taleplerini aldık. Bu ön talepleri aldığımızda 23 ilin tamamına yatarım yapmak isteyen girişimcilerimizin olduğunu gördük. Şanlıurfa iline yönelik yoğun bir talep olduğunu ifade edebilirim. Aşağı yukarı 3 milyar liralık bir yatırım yapma talebi var. Bu çok önemli bir meblağ. Çok sayıda yatırımcımızın Şanlıurfa’ya yatırım yapmak için başvuruda bulunduğunu biliyoruz. Biz başvurular yapıldıktan sonra gerekirse yatırımcılarımızı yönlendireceğiz. İllerimize belirli roller vermek istiyoruz. Her ilimizin belirli bir alanda uzmanlaşmasını istiyoruz. Bu talepleri alacağız. Aldıktan sonra kümelenme için hangi sektörde hangi yatırımcı hangi ile gitmelidir konusunda biz karar vereceğiz.” diye belirtti.

 Şanlıurfa’nın gelişmesi ve kalkınması Türkiye’nin gelişmesi demektir”

Şanlıurfa’nın kardeşlik diyarı olmanın ötesinde fedakârlığı ve insanlığıyla öne çıktığını belirten Elvan, “Nedir bu? Bugün 500 bin Suriyeli kardeşimizi misafir ediyorlar. Şanlıurfa halkı ve Türkiye Cumhuriyeti bu insanlara kucak açmıştır. Dünyanın hangi ülkesinde, hangi yöresinde 500 bin misafirin ağırlandığını görüyorsunuz? Var mı böyle bir vaka? Şanlıurfa inanç turizminin başkenti, peygamberler şehri. Doğal haliyle Şanlıurfa ili bir cazibe merkezi. Önümüzdeki günlerde Şanlıurfa bu bölgenin parlayan bir yıldızı olacak. Şanlıurfa’nın huzuru, bizim huzurumuzdur. Türkiye’nin huzurudur. Şanlıurfa’nın gelişmesi ve kalkınması, Türkiye’nin gelişmesi demektir. Hep birlikte el ele vererek Şanlıurfa’nın gelişmesi için her türlü çabayı göstereceğiz.” diye konuştu.

Vali Tuna da Bakan Elvan’a ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, “Bölgesinde her alanda kalkınmanın en önemli merkezlerinden birisi olan Şanlıurfa ilimiz sahip olduğu potansiyeliyle bundan önce olduğunu gibi bundan sonra da devletimizin sağladığı desteklerle ülkemizin kalkınmasında adından çokça söz ettirecektir. Bu konuda sayın bakanımıza yaptığı ve yapacağı desteklerden ötürü Sayın Bakanımıza, milletvekillerimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bakan Elvan programına Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek devam etmek üzere valilikten ayrıldı.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu