Güncel

Yasin Börü Davasının Karar Duruşması Bu Gün Görülecek

Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyad Güneş ve Hasan Gökgöz’ün katil zanlılarının yargılandığı davanın karar duruşması bugün Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

PKK/HDP’lier tarafından 6-7 Ekim 2014 tarihli saldırılarda katledilen Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyad Güneş ve Hasan Gökgöz’ün katil zanlılarının yargılandığı davanın karar duruşması bugün görülecek.

Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10.00’da görülecek 15’inci duruşmada, sanıklar hakkında karar verilecek.

Geçen duruşmada verilmesi beklenin karar, sanık avukatlarından 5’inin mazeret bildirerek katılmaması nedeniyle bugüne ertelenmişti. Mahkeme Başkanı, avukatlardan sadece birinin yerine yetkili vekil kılındığını, 4 avukatın yerine ise yetkili vekil atanmadığını ve mazeretlerini kabul etmek zorunda olduklarını belirtmişti.

Mahkeme başkanı, davada karar verilebilmesi için duruşma salonunda her sanığın vekilinin hazır edilmesinin yasal zorunluluk olduğunu söyleyerek bu durumda karar veremeyeceklerini kaydetmişti. Mahkeme başkanı, kararın 3 Nisan’da yapılacak olan duruşmada açıklanacağını vurgulamıştı.

23 sanık hakkında 6’şar kez ağırlaştırılmış müebbet isteniyor

21’i tutuklu 41 sanığın yargılandığı davanın esas hakkındaki mütalaasını Cumhuriyet Savcısı Abdurrahman Yalçın, Şubat ayında mahkemeye sunmuştu.

Mütalaada, 41 sanıklı davada 23 sanık hakkında 6’şar kez ağırlaştırılmış müebbet, 14 kişiye ise beraat talep edildi. Mütalaada, ayrıca bir kişiye örgüt üyeliğinden ceza verilmesi talep edilirken 3 kişinin de firari olduğu belirtildi.

Olayda Yasin Börü ve arkadaşlarının bulunduğu eve üst kattan ip sarkıtarak inen sanık Uğur Doğanay ile maktulleri pencereden aşağı atan sanık Mecnun Akkoyun ile beraber  “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma” suçlarından mütalaada 6’şar kez müebbet hapis cezası istenen isimler şöyle:

“Abdurrahim Pamuk, Sedat Çoban, Mehmet Şah Yüce, Ümit Doğanay, Remzi Özşan, Ahmet Taylan, Hasan Uyanık, Ali Karakurt, Erkan Balaban, Resul Savur, Ali Güler, Ahmet Tura, Mehmet Çağlar, Cevher Türk, Cihan Yıldız, Rıdvan Baş. Suça Sürüklenen çocuklar Y.O, F.G, A.S, M.D,” Suça sürüklenen çocuk F.K ise “örgüt adına suç işleme” suçundan cezalandırılması isteniyor.

Mütalaada Yasin Börü ve arkadaşlarının katledildiği sokakta kalabalığı “Gebertin” diye yönlendiren Yıldız Doğanay ile beraber, Hasan Okçu, Hüseyin Okçu, Ahmet Biçici, Mahsun Kurt, Hasan Aldemir, Burhan Dicle, Adem Kaçmaz, Ahmet Arif Yusufoğlu, Ahmet Tanrıverdi, Abdulvahap Turan, Ersin Adıyaman, Abdurrahman Turan ve Suça Sürüklenen Çocuk M. İ’nin beraatı isteniyor.

Haklarında yakalama emirleri olan ve bugüne kadar suçları infaz edilemeyen sanıklar Burhan Ay, Ersin Filizer ve İsa Özel hakkındaki davanın ayrı bir dosyadan görülmesi isteniyor.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu