Güncel

Yasin Börü Davasının 13. Duruşması Bu Gün Görülecek

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın çağrısıyla sokağa çıkan PKK/HDP yandaşları tarafından 6-8 Ekim 2014 tarihli olaylarda katledilen Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyad Güneş ve Hasan Gökgöz’ün katil zanlılarının yargılandığı davanın 13’üncü duruşması Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün saat 10.00’da görülecek.

21’i tutuklu 41 sanığın yargılandığı davanın esas hakkındaki mütalaasını Cumhuriyet Savcısı Abdurrahman Yalçın, geçen hafta mahkemeye sunmuştu.

Mütalaada, 41 sanıklı davada 23 sanık hakkında 6’şar kez ağırlaştırılmış müebbet, 14 kişiye ise beraat talep edildi. Mütalaada, ayrıca bir kişiye örgüt üyeliğinden ceza verilmesi talep edilirken 3 kişinin de firari olduğu belirtildi.

Olayda Yasin Börü ve arkadaşlarının bulunduğu eve üst kattan ip sarkıtarak inen sanık Uğur Doğanay ile maktulleri pencereden aşağı atan sanık Mecnun Akkoyun ile beraber  ‘Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma’ suçlarından mütalaada 6’şar kez müebbet hapis cezası istenen isimler şöyle:

“Abdurrahim Pamuk, Sedat Çoban, Mehmet Şah Yüce, Ümit Doğanay, Remzi Özşan, Ahmet Taylan, Hasan Uyanık, Ali Karakurt, Erkan Balaban, Resul Savur, Ali Güler, Ahmet Tura, Mehmet Çağlar, Cevher Türk, Cihan Yıldız, Rıdvan Baş. Suça Sürüklenen çocuklar Y.O, F.G, A.S, M.D,”

Suça sürüklenen çocuk F.K’ye ise Mütalaada ‘Örgüt adına suç işleme’ suçundan cezalandırılması yer alıyor.

Mütalaada Yasin Börü ve arkadaşlarının katledildiği sokakta kalabalığı ‘Gebertin’ diye yönlendiren Yıldız Doğanay ile beraber, Hasan Okçu, Hüseyin Okçu, Ahmet Biçici, Mahsun Kurt, Hasan Aldemir, Burhan Dicle, Adem Kaçmaz, Ahmet Arif Yusufoğlu, Ahmet Tanrıverdi, Abdulvahap Turan, Ersin Adıyaman, Abdurrahman Turan ve Suça Sürüklenen Çocuk M. İ’nin beraat istemi yer alıyor.

Mütalaada yakalama emirleri olan bugüne kadar infaz edilemeyen sanıklar Burhan Ay, Ersin Filizer ve İsa Özel hakkındaki davanın ayrı bir dosyadan görülmesi yer alıyor.

7 Ekim 2014 tarihinde ihtiyaç sahibi ailelere kurban eti dağıtan Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyat Güneş, Hasan Gökgöz, PKK/HDP yandaşları tarafından vahşice katledilmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu