Güncel

Yarın 1 Saat Bile Çalışan 2 Gün Ücret Alır

​19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ve genel tatil günü. İşçilerin ulusal bayram ve genel tatillerde çalıştırılması ve ücret ödenmesiyle alakalı bazı kurallar var.

İşçilerin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırılabilmeleri için yazılı onayları alınması gerekiyor. Bu onay her sene başında alınabileceği gibi, iş sözleşmesinde yer alabilir.

TAZMİNATIYLA AYRILABİLİR

Eğer iş sözleşmesinde bu yönde bir ifade varsa, işçi ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmayı kabul etmiş sayılır. Fakat işçinin iş sözleşmesinde veya toplu iş sözleşmesinde bu yönde bir hüküm yoksa ayrıca yazılı bir onay da alınmamış ise işçi ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmak zorunda değildir. İşçinin bu sebeple iş sözleşmesi feshedilirse dava yoluyla kıdem tazminatını alması mümkün.

118 TL FAZLA

Bir işçi eğer 19 mayıs ta çalışırsa hem genel tatil gününde çalışmadan hak kazandığı bir günlük ücretini, hem de normal çalışması karşılığı bir günlük ücretini alır. Dolayısıyla toplamda iki günlük ücretine hak etmiş olur. 19 mayıs ta çalışan işçi eğer 1 Mayıs’ta da çalışmış ise Mayıs ayında 32 günlük ücrete hak etmiş olur.

19 mayıs ta çalışan bir asgari ücretli bu ayki bordrosunda 59.25 TL çok para görmeli. Buna ek olarak aynı işçi, eğer 1 Mayıs’ta da çalışmışsa bu ay alacağı maaşı toplamda 118.5 TL den çok olacaktır. İşçiler bu ayki maaşlarını mutlaka kontrol yapmalı ve bordrolarını da buna göre imzalamalı.

İŞÇİ ONAYLAMIŞSA FAZLA MESAİ YAPABİLİR

İşçiler her sene başında çok mesai için işverene onay verirler. Bayram ve genel tatil günlerinde çalışma gibi çok mesai de işçinin iş sözleşmesinde kararlaştırılabilecek bir konudur. İşçi eğer çok mesai yapmaya onay vermişse işveren çok mesai yaptırabilir. Bu durumda işçi 1 günlük ücretini çalışma karşılığında, 1 günlük ücreti çalışmadan genel tatil günü ücreti olarak ve buna ek olarak kaç saat çok mesai yapmışsa saatlik ücreti yüzde 50 artırılmış tutarını çok mesai olarak alır.

ANLAŞIRLARSA ÜCRET YÜKSELTİLEBİLİR

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçiye bir günlük ücretin ödenmesi gerektiği İş Kanunu hükmüdür. Örneğin işçi eğer işverenle anlaşırsa iki günlük ücrete hak kazanacağını hüküm altına alabilir. Aynı şekilde toplu iş sözleşmeleriyle de bu tutar artırılabilir.

MUTLAKA KONTROL EDİN

İşçiler genel tatil günlerinde bir saat bile çalışsalar, bir tam günlük ücretlerine hak kazanırlar. Dolayısıyla tatil günü başladığı saatlerde çalışması olan işçi çalıştığı kadar değil, bir tam günlük ücretine hak kazanır. Çalışanlar o günün tam ücretini kendilerine ödendiğini muhakkak kontrol etmeliler.

BAŞKA GÜN İZİN YAP OLMAZ

19 mayıs ta çalıştırılan işçiye işveren mutlaka iki günlük ücret ödemek durumundadır. İşveren ‘Ben sana bunun karşılığında cumartesi pazar izin vereyim’ diyemez. Bu günlerde çalışmış işçiye işveren mutlaka çalışmasının karşılığı olan ve çalışmadan hak etmiş olduğu ücreti ödemek zorundadır.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu