Güncel

Yargıtay Başkanı; FETÖ Hukuk İlkesini Adeta Bir Silah Gibi Kullandı

Yargıtay Başkanı Cirit, FETÖ yapılanmasına ilişkin Hukuku bir silah gibi kullandılar. dedi.

Yargıtay Başkanı Cirit, FETÖ yapılanmasına ilişkin  Hukuku bir silah gibi kullandılar. dedi.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca gerçekleştirilen “2017 Yılı Değerlendirme ve Meslek İçi Eğitim Programı”nın açılışında yaptığı konuşmada, FETÖ yapılanmasına ilişkin “Hukuku bir silah gibi kullandılar.” dedi.

FETÖ’nün 2010 öncesinde yargının ve çeşitli devlet organlarının kılcal damarlarına kadar girdiğini belirten Cirit “2010 yılı referandumundan sonra elde ettikleri HSK’daki üstünlükle birlikte yargıya odaklanarak operasyonel hale geldiler. Hukuk bir silah gibi kullanıldı. Birçok el koyma, aramanın yanı sıra milyonlarca insan bu ülkede mahkeme kararları olmadan dinlendi. Önemli davalar ilk önce örgüte ait belirli yerlerde karar altına alındı. Daha sonra yargı sürecine geçilerek bunlar birer karar haline getirildi.” şeklinde konuştu.

Cirit, yargının ve Yargıtay’ın en büyük problemlerinden birinin ağır iş yükü olduğunu belirterek “Bunu ilgili yasama ve yürütme mercileriyle de paylaştık. Bugün 2016 verileri itibariyle 6 milyon 300 bin soruşturmaya konu şüpheli var. Bunlardan 2 buçuk milyon kişiye kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. 800 bin de yetkisizlik ve görevsizlik soruşturma evrakı var. 2 buçuk milyon şüphelinin de uzun ve külfetli yargılamalar sonucunda 800 bini adli para cezası ve hapis cezası aldı.” ifadelerini kullandı.

İLKHA

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı