Gap

Yapılması Planlana GAP Sivil Toplum Zirvesi’nin Hazırlık Toplantısı Yapıldı

Şanlıurfa’da yapılması planlanan ve Şanlıurfa Valiliğinin desteklediği şehirdeki sivil toplum kuruluşları (STK) referandum sonrası yeni anayasal sistemde STK’ların alacağı inisiyatifler üzerinde konuşulacağı belirtiliyor

Şanlıurfa’da yapılması planlanan ve Şanlıurfa Valiliğinin desteklediği şehirdeki sivil toplum kuruluşları (STK) referandum sonrası yeni anayasal sistemde STK’ların alacağı inisiyatifler üzerinde konuşulacağı belirtiliyor 

Şanlıurfa Valiliği tarafından başlatılan, birçok sivil toplum kuruluşunun da destek verdiği 13-15 Ekim tarihleri arasında yapılacak GAP Sivil Toplum Zirvesi’nin ön toplantısı yapıldı.

Toplantıya Vali Güngör Azim Tuna, Vali Danışmanı İbrahim Akgün, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdulkadir Açar, Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Valiliğin toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Vali Tuna, projeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Terör; Uzun Zamandır Halkın İradesini Kullanmasına İzin vermemiştir

Tuna, “Terör uzun zamandır halkın üzerine baskı kurmuştur. Sözde özgürlük adına, bölge halkının kendi iradesini kullanmasına izin vermemiştir. Bugün ve 50 yıldan bu yana ilk defa örgüte büyük ve kalıcı darbeler vurulmuştur. Örgütün sadece eylemleri değil aynı zamanda halk üzerine kurduğu baskı da önemli ölçüde kırılmıştır. Şimdiye kadar görülen hususlardan biri halkın örgüte karşı konuşamaması, düşündüklerini hatta şikâyetlerini dile getirememesiydi. Bugün artık bölge halkı böyle bir hayat istemediğini, bu gidişatın sona ermesini özellikle son referandumda dile getirmiştir. Bölge halkı toplum olarak iradesini ortaya koyduktan sonra düşünen, yazan, politika yapan ve huzur isteyen her bireyin bir araya gelerek sorumluluk alması gerekiyor.” dedi.

Gelin Ortak Akıl Arayalım 

Bölgenin gelişmesi için bazı adımların atılması gerektiğini dile getiren Tuna, sözlerine şöyle devam etti: “Nasıl bir hayat istiyoruz? Nasıl bir toplum ve şehir istediğimizi dile getirmemiz ve ortak bir irade geliştirmemiz gerekiyor. Bilgimizi ve aklımızı halkın hizmetine vermemiz gerekiyor. Geçtiğimiz 50 yıl boyunca yıkarak, bölerek, insanları ayırarak hiçbir şey kazanamadığımızı ama çok şey kaybettiğimizi yaşayarak ve öğrenerek gördük. Şimdi bölgeye başka bir bakış açısıyla, pozitif bir bakış açısıyla bakma zamanıdır. Diyoruz ki gelin bilginizi hatta aklımızı paylaşalım, ortak akıl arayalım ve elde ettiğimiz ortak aklı halkımızın, milletimizin hizmetine sunalım.”

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu