Güncel

Yapılan Yeni Uygulamayla Birlikte Bir Devir Daha Kapanmış Oluyor

İBB tarafından hayata geçen kademeli olarak yaya geçidi düzenlemesiyle birlikte araçların kırmızı ışıkta bekleme süresi azalırken, yayaların da güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmesi sağlanmış olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), sinyalize kavşaklarda Kademeli Yaya Geçişi Düzenlemesiyle birlikte hayata geçiyor.

SIRF YAYANIN GEÇİŞ ESNASINDA TRAFİK DURACAK

Yapılan bu düzenlemeyle birlikte, trafiğin geliş ve gidiş yönünde olan trafik ışıkları birbirinden bağımsız olarak çalışıyor. Karşıdan karşıya geçmek isteyen bir yaya, trafik butonuna bastığında sadece geçiş yapacağı kısımda araçlar duracak. Diğer yönden gelen araçlar gereksiz yere durmak zorunda kalmayacak.

Yaya, refüje yapılan bekleme yerine geldiğinde tekrardan butona basarak, yine sadece geçiş yaptığı kısımda trafiği durdurmuş olacak. Böylece, yaya refüje gelene kadar trafiğin diğer yönü boş yere beklemiş olmuyor. Bu uygulama sayesinde trafik çift yönlü olarak durmadığı için araçların ışıkta bekleme süresi de azalmış oluyor.

İSTANBUL GENELİNDE TÜM SİNYALİZE KAVŞAKLARDA YAPILACAK

Şimdiye kadar 100’ün üzerinde kavşakta yapılan Kademeli Yaya Geçişi Düzenlemesiyle; bir yönden butona basan yayanın geçişini tamamlayabilmesi için orta refüjde olan bekleme yerinde tekrar butona basması gerekiyor. Bununla birlikte, okul gibi yaya yoğunluğu çok olduğu kavşaklarda, bir yönden butona basarak geçişe başlayan yayanın, refüje geldiğinde tekrardan butona basmasına gerek kalmadan, sistem otomatik olarak çalışarak trafiği durduruyor. 

Kademeli yaya geçişlerinde, yayaların güvenliğin sağlanması için refüjlere yapılan yaya bekleme yeri, engelli yaşlı ve çocukların da ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde tasarlandı. Düzenlemenin İstanbul genelinde tüm sinyalize kavşaklarda yapılması hedefleniyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu