Teknoloji

Yapay Zekalı Robotlar Bakın ne Yaptı

Çin’de yapılan bilgi yarışmasına katılan “Wangzai” isimli robot insan rakiplerini yendi ve büyük ödülün sahibi oldu.

Çin’de yapay zekalı robot, ülkede popüler bilgi yarışmasında insan rakiplerini yenerek birinci oldu.

YAPAY ZEKALI ROBOT BİLGİ YARIŞMASINA KATILDI

Çinli internet arama motoru Sogou tarafından geliştirilen “Wangzai” adlı yapay zekalı robot, “Who’s Still Standing?” adlı Amerikan bilgi yarışma programı Çin versiyonu “Yizhan Daodi”ye katıldı.

BÜYÜK ÖDÜLÜ KAZANDI

Geniş bilgi depolama kabiliyeti ve insanların mimiklerini taklit yapma becerisi ile dikkatleri çeken Wangzai, aralarında Harvard Üniversitesi mezunu bir yarışmacının olduğu rakiplerini yenip büyük ödülü kazandı.

İZLEYENLER TARAFINDAN AYAKTA ALKIŞLANDI

Yarışmada yöneltilen soruları hızlı şekilde algılayarak anında cevaplayan Wangzai izleyenler tarafından ayakta alkışlandı.

SORULARA MİLİSANİYELER İÇİNDE CEVAP VERDİ

Robotu geliştiren teknoloji firması, Wangzai’ın bağımsız analiz, hızlı algılama ve tepki verme özellikleri sayesinde sorulara milisaniyeler içinde yanıt verebildiğini açıkladı.

BAİDU TARAFINDAN YAPILAN BAŞKA ROBOT DA İNSANLARI YENMİŞTİ

Ülkede en büyük arama motoru firması Baidu tarafından geliştirilen “Xiaodu” adlı yapay zekalı robot da geçen ay insan yüzü tanıma ve seslerini ayırt yapma gibi kabiliyetlerin test edildiği bir deneyde ise insan rakiplerini yenmişti.

ÇİNLİ FİRMALAR DÜNYANIN EN İYİSİ OLMAK İÇİN ÇALIŞIYOR

Çin’de teknoloji firmaları, yapay zeka alanında dünyanın önde gelenleri arasında yer almak için son senelerde yoğun çalışmalar yapıyor.

Dünya İnternet Konferansının raporuna göre, ülkede yapay zeka geliştirme projelerine geçen sene 2,6 milyar dolar yatırım yapılmıştı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu