Teknoloji

Yandex SEO Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Özellik

Web Sitelerine Giden Trafiğin Ortalama %30 luk Oranı Yandex Arama Motorundan Gitmektedir, Web Sitenize Yandex den Daha Fazla Trafik Elde Etmek İsterseniz Web Sitenizi 5 Adımda Yandex Uyumlu Hale Getirin.

Rusya’nın en büyük arama motoru Yandex’in kelime açılımı ise “Yet Another iNDEXer” olarak belirlenmiştir. Müthiş bir anahtar kelime seçilmiş değil mi? Rekabet ettikleri Google başta olmak üzere Rambler ve mail.ru’nun büyüklüğünü dikkate alarak Rus dilinde harika bir gramer seçilmiş. Yandex ,1997’de aktif hale geldi şu anda Dünya’nın dördüncü büyük arama motoru olma özelliği taşıyor. Yandex arama motorunda internet kullanıcıları günde yaklaşık 270 milyon farklı kelime aratıyor.

Yandex, Rusya’nın önde gelen arama motorudur. Yandex nedir? Yandex SEO var mıdır? Bu konuda Google örnek baz alınarak aklınızda çeşitli soru işaretlerinin olduğunu tahmin edebiliyorum. Yandex Seo ve 5 Önemli Özelliği’nden bahsedeceğim. Bu 5 önemli maddeye geçmeden önce Yandex’in Google’dan SEO konusunda farklı özellikler taşımasının asıl sebebi dilinin temelde Rusça olmasıdır. Bu etken onlar için büyük zorluk. İngilizce dünyaya hükmederken Rusça çalışan bir arama motorunu optimize etmek hiç de kolay bir iş değil. Bu yüzden Yandex’te SEO uygulamalarında temel sorunlar yaşanmakta. 

5 Adımda Yandex Seo

1. Yandex Geotargeted Optimizasyonu

Geotargeted’in kelime anlamı coğrafi konum pazarlaması diyebiliriz. Yandex SEO aramalarında coğrafi konuma başka bir deyişle coğrafi pazar hedeflemesine dikkat etmekte. SEO aramaları için de Arzamas güncellemesini geliştirdi. Arzamas Rusya’da bir şehrin ismi hedefi ise Farklı kullanıcılara, farklı bölgelerden ulaşmaktır.

Yandex SEO’nun analiz göstergeleri kullanıcıların IP adreslerinin bulunduğu ülke, posta kodları veya sitelerinde yer alan iletişim maillerinden tespit etmektedir.

Yandex seo için ilk adım sizin için coğrafi konumunuzu Yandex’e belirtmek olsun böylelikle SEO konusunda ilk adım atılmış olur. Yapmanız gereken Yandex tarafından oluşturulmuş, webmaster araçlarına bağlanmak. 

2. Sitenizdeki Reklamlar ve Yandex SEO
Yandex sitenizi gezer ve paylaştığınız reklam tiplerini detaylı analiz edip, dikkat eder, Yandex SEO için bu vazgeçilmezdir. Pop-up reklamların yanı sıra roll-over ve pop-up under afişleri Yandex’in hoşuna büyük çoğunlukla gitmemekte yani yandex seo için eksi puan anlamına gelmekte, Kullanıcı dostu olmayan reklamlar Rus arama motoru tarafından engellenir.

Herhangi bir kullanıcı birden bire sayfanızı açtığı gibi terk ediyorsa Yandex buna kesinlikle dikkat eder. Büyük olasılıkla böyle bir ihtimal reklamlardan dolayıdır. Sitenize aldığınız farklı pencerede açılan reklam türleri başına büyük işler açabilir, aman dikkat diyelim. Yandex’ten spam damgası yememek adına bu hususlara dikkat etmekte fayda var. Zaten halihazırda baktığımızda bu istekler kötü değil aksine sizin blog veya sitenize sadık ziyaretçi çekmenizi kolaylaştırabilir.

3. Yandex Link Analizi Yandex Seo İçin 3. Adım
Yandex, Google PageRank’a benzer nitelik ve nicelikte olan Citation Index (TİC) güncellemesini geliştirdi. Web site veya blogların internet kaynakları ve niteliklerine göre oterite site olup olmadıklarını belirler. Ancak web sitenize anahtar kelimelerden gelen ziyaretcilerin gittikleri sayfalar Yandex’i etkiler.

Yandex dizinine sitenizi faydalı bir şekilde optimize edebilmek için web sitenizin tasarımına önem vermelisiniz. Yandex dizine blog, web panoları, online konferansları, forumları, ücretsiz siteleri ve diğer kaynakları herkes ekleyebilir. Yandex Citation Index, genellikle ayda iki kez bilgileri güncellemektedir.

4. Arama Dili Optimizasyonu Yandex Seo İçin Önemli
Yandex’i diğer arama motorlarından ayıran en büyük özelliği Rusça kelimelerde inanılması güç başarıda bir algoritmaya sahip olması diyebiliriz. Sözcükler, eş anlamlı sözcükler ve bunların çekimleri Yandex tarafından kendi dilinde kusursuzca analiz ediliyor.

Başka dillerde Google kadar gelişmiş bir SEO algoritmasına henüz sahip değiller. Ama Yandex için Rusça aramalarda inanılmaz bir SEO yapısı olduğunu söyleyebilirim. Bu da arama motorunu ana vatan topraklarında şimdiden vazgeçilmez bir kaynak yapmayı başardı.

5. 2 Büyük Arama Motorunun SEO Benzerlikleri
Yandex Rusça dili üzerine kurulu olsa da Google SEO ile Yandex SEO arasında benzerlikler yok değil. Google dünyada kendi algoritmasını geliştirme ve bu konuda kullanıcılara sunduğu hizmet ile ilk sırada yer alıyor. Yandex, güncel ve özgün içerik konusunda kurulduğu günden bu yana çok hassas bir tavır segiliyor. Bu bağlamda katı kuralları olduğunu ve aldatmalara karşı Yandex SEO’nun bir Rus ceza sistemi kadar sert yaptırımları olduğunu da belirtmek isterim.

Yandex’in Rusya’daki pazar kültürünün çok geliştiğinden bahsetmiştik. Rus teknik mühendisleri zekice hamleler ile inovatif bir arama teknolojisi üzerinde incele eleyip sık dokuyorlar. Gerçi Google bu konuda yandex’e ağır suçlamalar yöneltebilir. Google’un ingilizce dili için yaptığı çalışmaları Yandex’in de uyguladığı algoritmaları da bulunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu