Teknoloji

WHATSAPP Kullananlar Aman Dikkat Sakın O Linke Tıklamayın

​Dünyanın en büyük mesajlaşmalardan biri olan WhatsApp üzerinden gönderilen bir link, kullanıcılarını çok büyük güvenliğini tehlikeye atmış oluyor.


Akıllı telefonlar ile birlikte hayatımıza giren ve dünya üzerinde yüz milyonlarca kişinin kullanmış olduğu WhatsApp uygulaması, son zamanlarda kişisel veri güvenliğini tehdit eder hale gelmiş oldu. Bir mesaj ile gönderilen ve ilk bakışta WhatsApp’ın kendi sitesine yönlendiriyor düşüncesiyle aslında o kadar hiç de masum değil.

Kiril alfabesiyle yazılan “Whatsapp.com” linke tıkladığınızda ise WhatsApp sürümünü güncellemek yerine Whatsapp ile alakası olmayan bir siteye yönlendiriliyorsunuz. Site, WhatsApp’ı istediğiniz renklerde kullanabileceğinizi iddia ediyor, linki dikkatle incelediğiniz sahte adresin Kiril alfabesiyle yazıldığını fark ediyorsunuz.

Bu sitede, yine zararlı yazılımların olabileceği bir Google Chrome eklentisi eklemeniz uyarısı yapıyor. Uzmanlar, 16 binden çok insanın yüklediği, 55 kişinin ortalama 4 yıldız verdiği eklenti konusunda uyarıda bulunuldu, bu özelliğin WhatsApp’ın resmi özelliği olmadığı dikkatlerden kaçmıyor.

Uzmanlar yine WhatsApp üzerinden gelen linklerin iki kere kontrol yapılması hakkında uyarıda bulundu.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu