Ekonomi

Verilen Kritik Karar Sonrasında Dolarda Rüzgar Ters Etmeye Başladı

Fed ve Merkez Bankası’ faiz kararlar sonrasında 3,6332’ye kadar inen dolar/TL, bu sabah saatinde ise 3,6007 seviyesine kadar geriledi.

Fed’in ardından Merkez Bankası’nın adımı TL’ye destek verdi. Fed’in kararıyla 3.72’li seviyelerden 2.67’li seviyelere gerileyen dolar/TL, TCMB kararı öncesinde ise 3.6660 seviyesinde işlem gördü. Merkez’in faiz kararından sonra 3.6332’ye kadar geriledi. Bugün de dolar 3,60 TL’den güne başlamış oldu.

TÜRK LİRASINA İSTİKRAR KAZANDIRACAK

Dün kapanış saatine doğru 3,64 seviyesinden işlem gören dolar/TL bu sabah saatinde 09.34’te 3.60 seviyesinden işlem gördü. Euro/TL de aynı saatte dün akşam 3,90 seviyesinden 3,88 oldu.

MB’nin ağırlıklı fonlama faizini yüzde 11.50’ye yükseltmesi, TL’ye de bir zaman istikrar kazandıracak bir oran olarak görülüyor. 

Bir bankacı, “TCMB’nin dün kendine sağladığı imkan kapsamındaki ek sıkılaştırmanın ne kadarını ne zaman kullanacağı TL üzerinde belirleyici olacak.

Bugün iç piyasada önemli bir veri bulunmazken, ABD’de sanayi üretimi, kapasite kullanımı ve Michigan tüketici güven endeksi verileri takip edilecek.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu