Güncel

Venezuela Halkı Tepkili

Venezuela’da 100 bolivarlık banknotların tedavülden kaldırılınca halk gösterilere başladı ve yaklaşık 300 kişi tutuklandı

Venezuela’da karaborsacılarla mücadele gerekçesiyle ülkedeki en büyük banknot olan 100 bolivarlık banknotlar tedavülden kaldırıldı.

Banknotların tedavülden kaldırıldığını öğrenen Venezuelalılar, para değişimi için bankalara ve ATM’lere giderek uzun kuyruklar oluşturdular. Yeni banknotların bankalara gönderilmemesi gerekçesiyle 6 şehirde protesto gösterileri başladı.

Gelişmeler üzerine devlet kanalından halka hitap eden Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, birkaç gündür devam eden ve bazı işyerlerinin yağmalandığı gösterilerde 300’den fazla kişinin tutuklandığını açıkladı.

Tedavülden kaldırılan 100 bolivarların kullanım süresinin 2 Ocak 2017’ye kadar uzatıldığını belirten Maduro, karaborsacılarla mücadele adına böyle bir değişime gidildiğini söyledi.

Ayrıca Maduro, protesto gösterilerine başlayan Venezuelalıların ABD Başkanı Barack Obama’dan talimat aldığını iddia etti.

Venezuela’da en büyük banknot olan 100 bolivar TL ile 7 kuruş ediyor. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu