Biyografi

Vehb Bin Zema El-esedi Kimdir ?

Vehb Bin Zema El-esedi Doğum Tarihi ve Yeri: Tarih yok, Mekke doğumludur. Muâviye dönemine kadar yaşadı. Kabile Neseb ve Soyu: Vehb bin Zem’a bin el-Esved bin Muttalib bin Esed bin Abduluzza bin Kusay bin Kilâb el-Kureyşi el-Esedi

Baba Adı: Zem’a bin el-Esved, bin Muttalib.

Anne Adı: Bilgi yok.

Doğum Tarihi ve Yeri: Tarih yok, Mekke doğumludur.

Ölüm Tarihi ve Yeri: Muâviye dönemine kadar yaşadı.

Fiziki Yapısı: Bilgi yok.

Eşleri: Bilgi yok.

Oğulları: Bilgi yok.

Kızları : Bilgi yok.

Gavzeler: Bilgi yok.

Muhacir mi Ensar mı: Hicret edemedi.

Rivayet Ettiği Hadis Sayısı: Rivayeti var, sayısı belli değildir.

Sahabeden Kim ile Kardeşti: Bilgi yok.

Kabile Neseb ve Soyu : Vehb bin Zem’a bin el-Esved bin Muttalib bin Esed bin Abduluzza bin Kusay bin Kilâb el-Kureyşi el-Esedi.

Lakap ve Künyesi: Ebû Abdullah.

Kimlerle Akraba idi:Bilgi yok. 
 

 
 
 

Vehb Bin Zema El-esedi Hayatı 

 

Vehb bin Zem’a el-Esedi (r.a), Mekke doğumludur. Ancak hangi tarihte doğduğu bilinmemektedir. Mekke fethi sırasında iman etmiştir. Vehb bin Zem’a, Kureyş Kabilesinin en cömert insanıydı. Onun Ebû Dâvud’un Sünen’inde bir hadisi bulunmaktadır. 

Şöyle ki: Ümmü Seleme (r.a)’den rivâyet edilmiştir: Resûlullâh (s.a.v) benim nöbetime geleceği gün, kurban bayramı gününün akşamına tesadüf etmişti. Akşamleyin geldi; az sonra Vehb bin Zem’a, yanında Ebû Ümeyye âilesinden biri olduğu halde içeri girdi. ikisi de gömlekli idiler. 

Resûlullâh (s.a.v) Vehb’e dedi ki: Ey Ebû Abdullah, ziyaret tavafını yaptın mı? Vallâhi hayır, ey Allâh’ın Resûlü Öyleyse gömleğini çıkar. Vehb, gömleğini başından çekip çıkardı, arkadaşı da çıkardı. Sonra dedi ki: Niçin ey Allâh’ın Resûlü.

Resûlullâh (s.a.v) şu cevabı verdi: Bugün, cemreleri attığınız zaman, size ihrâmdan çıkmanıza izin verilen gündür, Resûlullâh (s.a.v), kadınlar dışında her şeyin helâl kılındığını kast ediyordu.

Eğer şu Kâbe’yi tavaf etmeden akşama kavuşursanız, şeytan taşla-madan önceki durumunuzla ihrâmlı olarak bekler, Kâbe’yi tavaf edinceye kadar öyle kalırsınız buyurdu. Muâviye hükümdar oluncaya kadar yaşadığı rivâyet edilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu