Güncel

Ve Beklenen Oldu ABD Savaş Gemileri Katar’a Ulaştı

​Katar Savunma Bakanlığı, tam 12 milyar dolar değerinde olan F15 savaş uçağı alımı için ABD ile anlaşma imzalandığı söylendi. İki Amerikan savaş gemisi ise, tatbikat için Doha’ya ulaştı. Krizin patlak vermesinden beri ABD ve Katar ilk defa ortak tatbikata girişiyor.


Katar’ın resmi haber ajansı QNA’da yer alan Katar Savunma Bakanlığının açıklamasında, 12 milyar dolarlık F15 savaş uçağı alımı için ABD ile anlaşma imzalandığı açıklandı. Anlaşmanın imza töreni için Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiye’nin bugün Washington’da ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’le bir araya geldiği belirtildi. 

Söz konusu anlaşmanın “ABD’de 42 eyalette 60 bin şahısa istihdam sağlayacağı” bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, anlaşmanın “bölge ve ötesinde barış ve istikrarı destekleyeceği ve aşırılığa karşı yakın stratejik iş birliği sağlayacağı” da söylenildi. 

MUAZZAM BİR YETENEK KATACAK

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) konuyla ilgili açıklamasında ise “Anlaşmanın Katar’ın savunmasına muazzam bir yetenek katacağı ve ABD ile Katar arasındaki karşılıklı güvenliğe yönelik iş birliği dahada artacağı söylendi. 

Anlaşma, bazı Arap ülkelerinin Katar’a yönelik 5 Haziran’da diplomatik ve ekonomik abluka uygulamasından sonra. ABD Başkanı Donald Trump da körfezdeki krize ait yapmış olduğu açıklamalarda Katar’a abluka uygulayan ülkelerin adımlarını desteklemişti. Trump, Doha yönetimini “terör örgütlerine finansman sağlamakla” suçlamıştı.

Geçen sene ABD Kongresinde Katar’ın 21 milyar dolar değerinde F15 savaşı uçağı alımı anlaşması onaylanmıştı. Washington’daki söz konusu anlaşma da bu çerçevede yapıldı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran’da “teröre destek vermekle suçladıkları” Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıklamıştı. 

Ülkeleri hava sahasını Katar’a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar’ın tek kara sınırını da kapatmıştı. 

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, söz konusu kararlardan birkaç gün sonra yayımladıkları ortak bildiride ise Katar tarafından desteklendiği iddia edilen, aralarında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi’nin de yer aldığı 59 şahıs ile 12 hayır kuruluşunun “terörle irtibatlı” olduğu iddiasıyla “terör listesine” alındığını açıklamıştı.

KRİZDEN SONRA İLK DEFA ABD VE KATAR’DAN ORTAK TATBİKAT

Katar Emirlik Deniz Kuvvetleri ile ortak tatbikata katılmak için iki ABD savaş gemisinin ülkeye ulaştığı bildirildi. Katar resmi haber ajansı QNA’nın haberine göre, Katar Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, iki ABD savaş gemisinin Doha’nın güneydoğusundaki Hamad Uluslararası Limanı’na ulaştığı belirtildi.

Savaş gemileri, Katar Emirlik Deniz Kuvvetleri ile ortak tatbikata katılmak üzere geldiği bildirildi. Tatbikatın başlama tarihi ve içeriğine ait bilgi verilmedi. Açıklamada, Katar Emiri Donanmasından bir grup yetkilinin savaş gemilerindeki mürettebatı karşıladığı bilgisi de paylaşıldı. 

Söz konusu tatbikatın, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında yaklaşık 10 gün evvel patlak veren krizden beri ilk ortak tatbikat olacağı söyleniyor. Gemilerin Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında yaşanan gerginlik devam ederken gelmesi dikkatlerden kaçmadı. 

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran’da “teröre destek vermekle suçladıkları” Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini söylemişti. Ülkelerin hava sahasını Katar’a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar’ın tek kara sınırını da kapatmıştı. 

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı