Güncel

Van UMKE’nin Çığ Tatbikatı Gerçeği Aratmadı

Van Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), olası bir çığ olayına karşı personelleri hazırlamak amacıyla Gevaş ilçesinde özel bir kayak tesisinde gerçeği aratmayan tatbikat yaptı.

Van Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), olası bir çığ olayına karşı personelleri hazırlamak amacıyla Gevaş ilçesinde özel bir kayak tesisinde gerçeği aratmayan tatbikat yaptı.

Belli bir senaryoya göre gerçekleştirilen tatbikat, 3 kayakçının çığın altında mahsur kalması ve tesis yetkililerinin durumu UMKE’ye haber vermesiyle başladı. 112 Acil Komuta Merkezine gelen çığ ihbarı UMKE tarafından değerlendirildi ve 16 kişilik UMKE görevlisi, paletli kar ambulanslarıyla kısa sürede tesise ulaştı.

Çığ altındaki kayakçıları tespit eden görevliler, alan belirleme ve güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra yaralıları kurtardı. Kayakçıların ambulansla hastaneye sevk edilmesinin ardından tatbikat başarıyla tamamlandı.

Tatbikat sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Van 122 Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Halis Gökyer, 2016-2017 yılları arasında olası afet hazırlıkları kapsamında bu tatbikatı yaptıklarını söyledi.

Gökyer, “2016-2017 kış tatbikatını gerçekleştirdik. Toplumsal olaylarda ve çığ gibi afet durumlarında ne kadar hazırlıklı olduğumuzu göstermek için bu tatbikatı yaptık. Diğer olaylar karşısında da nasıl davranacağımızı ortaya koyduk. İnşallah tatbikatımız başarılı geçmiştir. Bu tatbikatta üç tane yaralımız çığ altında kalmıştı. Öncelikle pajeromuz, bir ambulansımız, 16 kişilik tim grubu ve bir kar motoruyla yaralıları kar altında kurtarmaya çalıştık.” dedi.

Çığ olayına karşı her zaman hazır olduklarını göstermek istediklerini ifade eden Gökyer, “Bahçesaray’da gerçek bir çığ olayı oldu ancak kimse çığ altında kalmadı. Sadece karayollarının araçları çığ altında kaldı. Bölgemizde sürekli çığ tehlikesi mevcut olduğundan Van UMKE olarak her zaman hazır olduğumuzu göstermek için bu tatbikatı yaptık.” şeklinde konuştu.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu