Güncel

Van Büyükşehir Belediyesi Hafriyat Kamyonları Gün Boyu Denetim Altında

Van Büyükşehir Belediyesi hafriyat kamyonları gün boyu denetim altında Van Büyükşehir Belediyesi “Hafriyat Yönetim Sistemi” ile kentteki hafriyatın gelişi güzel çevreye dökülmesinin önüne geçecek.Van Büyükşehir Belediyesi geliştirdiği “Hafriyat Yönetim Sistemi” sayesinde kentteki hafriyatın gelişi güzel çevreye dökülmesinin önüne geçecek.

Özellikle 2011’de yaşanan depremlerin ardından ciddi bir hafriyat sorunu ile karşı karşıya kalınan Van’da, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından “Hafriyat Yönetim Sistemi” geliştirildi.

Sistemin kullanılmaya başlanmasıyla kent genelinde hafriyat işlerinin kayıt altına alınması, yasal belgelerin mevzuata uygun düzenlenmesi, döküm sahalarının yönetilmesi, diğer sistemlerle entegrasyonun sağlanması ve gelişmiş raporlama ile hızlı veri erişimi sağlanacak.

Hafriyat işi ile ilgilenen şirketlerin “Hafriyat Taşıma İzin Belgesi” ve her bir alan için ayrı olmak üzere “Atık Taşıma ve Kabul Belgesi” almalarını mecburi hale getiren çalışma, aynı zamanda izin belgesini alan şirketlerin tüm araçlarına takip sistemini (GPS) takma zorunluluğu da getiriyor.

Bu sayede hafriyat kamyonları 7/24 takip edilerek, hafriyatın nerden alınarak nereye döküldüğü tespit edilerek çevre kirliliğinin önüne geçilmesi sağlanacak.

Uydu takip sistemi (GPS) montajı yaptırmayanlara cezai yaptırım getiren sistemle birlikte hafriyat atıklarından kaynaklı çevre kirliliği önlenerek, sürdürülebilir, temiz ve yaşanılabilir bir şehir planlanıyor.

Büyükşehir Belediyesinde yapılan toplantıda tanıtılan sitemin kısa süre içerisinde hayata geçirilmesi hedefleniyor

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı