Gap

Vali Tuna, Suriyeli İş Adamlarına Destek İçin Hazırız

Şanlıurfa’da “Suriyeli iş insanlarının yatırım sürecinde karşılaştığı sorunlar ve Şanlıurfa’nın Suriyeli yatırımcıya sunduğu fırsatlar” konulu panel gerçekleştirildi.

Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) ve Karacadağ Kalkınma Ajansı (KKA) tarafından düzenlenen panele yaklaşık 80 Suriyeli iş adamı katıldı.

Panelde katılımcılara hitap eden Vali Güngör Azim Tuna, bölgede yatırım yapmak isteyen Suriyeli iş adamlarına destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

Tuna, “Suriyeli misafirlerimizin beşte biri ilimizde yaşıyor. Dünya’da hiç kimsenin yapmadığı, yapamadığı bir şeyi Şanlıurfa tek başına yapıyor. Şanlıurfa ve Şanlıurfalının bizim için ayrı bir yeri vardır. Şanlıurfa demek insanlık, güven demek. Bu bizim için olduğu kadar yatırımcılar için de önemli. Burada bir uzlaşma kültürü oluşmuş ve bu huzur insanlara yansımış durumda.” dedi.

Sermaye sahipleri için güvenli, istikrarlı bir yatırım iklimi olmasının önemine değinen Tuna, “Suriyeli yatırımcılar sık sık Türkiye’ye gelen kişiler olarak Türkiye’nin yatırım için ne kadar güvenli ve istikrarlı olduğunu biliyor. Güvenlik derken sadece asayiş olarak kastetmiyorum. Burada hukuk düzeninin olması, bir yatırım yaptığı zaman onun hukukunun koruması, bunların iyi işletilmesi önem arz ediyor. Bunu gören bir yatırımcı parasını rahatlıkla getirir ve o ülkeye yatırım yapmak ister. Şimdi ülkeler, iller ve bölgeler yatırımcı çekmek için rekabet ediyor. Şanlıurfa’nın yurtiçi ve yurtdışından gelen yatırımcılara bu avantajları anlatması çok önemli. Bizler el birliğiyle hükümetimizin buradaki yatırımcılara ne gibi katkılar sunacağını anlatacağız. Suriyeli iş adamlarına yatırım konusunda elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Kendilerini Şanlıurfa’ya yatırım yapmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya Vali Tuna’nın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sait Kaya, KKA Genel Sekreteri Hasan Maral, ASKON Şube Başkanı Orhan Şahin, ŞUTSO Meclis Başkanvekili Mehmet Reşat Karadeniz, ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, Suriye Dostluk Derneği Başkanı Kadriye Esra Aygün, Türkiye ve Suriyeli iş adamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasının ardından panele geçilerek, yerli ve yabancı konuklar tarafından yatırım konusunda neler yapılabileceği hususunda görüş alışverişinde bulunuldu. 

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı