Sağlık

Uzmanlar Uyardı Stresi Azaltmıyor

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi ve Pedagog Doç. Dr. Tuncay Dilci, yapmış olduğu açıklamada, son dönemde yaygınlaşan “stres çarkı”nın özellikle çocuklar tarafından tercih yapıldığını söyledi.

Dilci, çocukların stresli oldukları için ürünü almadıklarını söyleyerek, “Çocuklar stres kavramı arasındaki ilişki, çocuğun oyun ve oyalama araçlarından yoksunluğundan kaynaklıdır. Bu boşluk doldurulmazsa çocuğun panik halde olması, sıkılması şeklindeki halleri tabii ki stres gibi görünür. 

Çocukta stres yok’ demiyoruz fakat direkt strese bağlı bir yönelimden dolayı değil, oyun boşluğundan kaynaklı ‘stres çarkı’na yönelim söz konusu.

Çocuklarda stres yok, oyun ihtiyacın azlığı var

Eskiden topaç, fırıldak ya da tahta parçalarıyla oyun ihtiyacının karşılandığını söyleyen Dilci, “Şimdi popüler kültür, toplum üzerinde etki yapan birtakım mekanizmaları kullanarak bazı ticari kazançlar elde ediyor. 

Stres çarkı’ da bunlardan biri. Çocuklarda stres yok, oyun ihtiyacının azlığı var.

Dilci, “stres çarkı”nın devamlı olarak kullanım çocuğun derse olan dikkatini azaltacağını söyleyerek, ABD, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri gibi bazı ülkelerde ürünün öğrencilere yasaklandığını hatırlattı.

Stres çarkı bağımlılık yapabilir

Stres çarkı”nın oyalama aracı olarak göründüğünü fakat çocuklar üzerinde olumsuz etkiler bırakabileceğini söyleyen Dilci, konuşmasına şöyle devam etti:

Bu araçlar çocukların gelişim dönemlerinde küçük kas gelişimin daha sağlıklı yürümesi için belki bir fırsat olabilir. Zaman geçirme ve oyalama aracı olarak görülse de otistik ya da dikkat eksikliği olan çocukların ‘stres çarkı’nın dönüşünü devamlı olarak takip etme eğiliminde olmaları, onlarda dikkati toplamak için kullanılabilir fakat stres çarkı sağlıklı çocukta antisosyal kişilik gelişimine zemin hazırlayabilir.

Farklı ve dikkat çekici renklerin bu cihaz üzerinde kullanılması sağlıklı çocuklarda o renkleri bilinç altında takibe zorlayacağı için dikkat dağınıklığına sebep olabilir. Çocukların gelişim döneminde 14-15 yaşına kadar bu olumsuz etkileri gözlemlenebilir. Bu sebeple ailelerin çocuklarına bunu kullandırtma noktasında dikkatli olmaları gerekir ve çocuklarında bağımlılık yapabilir.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu