Sağlık

Uzmanlar Sünnet Olacak Çocuklar Konusunda Uyarıyor

Gerek dinimizce gerek görülen gerekse de geleneklerimizde ve sağlık açısından bütün Müslüman erkek çocuklar sünnet olurlar, peki sünnet için nelere dikkat edilmeli? İşte Ayrıntılar.

Gerek dinimizce gerek görülen gerekse de geleneklerimizde ve sağlık açısından bütün Müslüman erkek çocuklar sünnet olurlar, peki sünnet için nelere dikkat edilmeli? İşte Ayrıntılar.

Yanlış sünnet işleminin, telafisi olmayan sonuçlar doğurabileceğini belirten uzmanlar, sünnet olacak çocukların mutlaka bir cerrah tarafından muayene edilmesi gerektiğini vurguladı.

Konunun uzmanlarından Op. Dr. Murat Kılıç, sünnetle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Çocukların ameliyat olmasını gerektirecek bir takım penis anomalileri tanısının, sünnet olmadan önce konulması gerektiğini ifade eden Kılıç, “Eğer bu çocuklar sünnet olursa ameliyatlarının başarı sansı çok düşer. Ayrıca peniste eğrilik, inmemiş testis veya fıtık gibi fark edilmeyen diğer hastalıklar da varsa bunları da sünnetle birlikte ameliyat etmeli, çocuğun ikinci bir stres yasamasını engellemeliyiz. Sünnet esnasında yapılan çok basit bir müdahale, çocuğu çok büyük problemlerden kurtarır. Yanlış yapılan sünnet, telafisi mümkün olmayacak sorunlara sebep olur. Özellikle halka açık salonlarda, evde veya hijyenik şartların kötü olduğu ortamlarda yapılan sünnetler, çocukların enfeksiyon kapmasına, sünnet derisinin eksik veya fazla kesilmesine ve kötü görünümlü iyileşmeye sebep olabilir.” dedi.

Yanlış yapılan lokal anestezi tekniği sonucu çocukların pensinin zarar görebildiğini belirten Kılıç, “Aileler, ‘çocuğumuzun penisinin rengi sürekli mor, penisi büyümüyor veya hiç sünnet olmamış gibi’ şikâyetleriyle bize başvurmaktalar. Bazen sünnetlerde penis tam uyuşturulamamakta ve çocuk canlı canlı sünnet edilmektedir. Bu da çocuğun psikolojisinde sorunlara yol açmaktadır. Çok sık rastladığımız diğer sorunlar ise sünnet derisinin fazla kesilmesi, çocuğun penisinde eğriliklere sebep olmakta, az kesilmesi ise erken boşalma gibi bozukluklara sebep olmaktadır. Günümüzde çocuklar için genel anestezi ile sünnet, lokal anesteziden çok daha güvenli ve konforludur. Genel anestezi ile yapılan sünnetlerde çocuklar sabah gelip akşam taburcu edilmekte ve aynı gün ayağa kalkıp hiç sünnet olmamış gibi hayatına devam etmektedirler. Bundan dolayı bazı çocuklara lokal anestezi ile sünnet önerirken, bazı çocuklara da genel anestezi ile sünneti önermekteyiz” diye konuştu.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu