Gap

Uyuşturucu Kullanımı Şanlıurfa’da Artmakta

Uyuşturucu Kullanımı ve Satışı Şanlıurfa’da Gün Geçtikçe Yaygınlaşmaya Başladı, Uyuşturucuya karşı toplumsal savaş açılması gerekmektedir,

Şanlıurfa’da uyuşturucu kullanımın yüzde 5 olduğunu belirten Yeşilay Şanlıurfa Şube Başkanı, toplumun geleceğini tehdit eden uyuşturucuyla mücadelede merkezi hükümet, yerel yönetimler, okul idareleri ve ailelerin birlikte hareket etmelerinin önemine işaret etti.

“Uyuşturucu, terörden çok daha fazla, toplumlara hem maddi hem de manevi noktada hasarlar vermektedir.” diyen şube başkanı, “Şanlıurfa’da yerel anlamada uyuşturucuyla mücadelede istediğimiz performansı bulamıyoruz. Özellikle şanlıurfa’nın tarihi mekanlarında uyuşturucu maddenin satımı Şanlıurfa’nın her tarafına yayıldı. Çok rahat bir şekilde satılabiliyor. Kullanıcı sayısında da artış var. İnsanların para kazanma hırsı da maalesef bu noktalara getirdi. Şanlıurfa’da uyuşturucu satımıyla beraber alınmaya gelen içicilerin olması bu konuda ne kadar geri kaldığımızın işaretidir.”  

“Yerel güçlerin, belediyelerin zafiyetleri ve denetim yetersizliği var”

Uyuşturucuyla mücadelede merkezi hükümetle beraber yerel yönetimlerin de eksikliklerinin olduğunu ifade eden şube başkanı, denetim yetersizliğinin giderilmesi gerektiğini belirterek, “Merkezi hükümette beraber yerel güçlerin, belediyelerin bu konudaki zafiyetleri ve denetim yetersizliği, uyuşturucu satıcılığı için bir alan oluşturmakta. Bu alan oluştuğunda hem satıcı hem alıcı ciddi manada maddeye ulaşma kolaylığını elde edebiliyor. Bilinçlendirmeyle beraber uyuşturucu, alkol ve tütünün zararlarını anlatarak kullanıcının rehabilite edilmesi, yerel kuvvetlerle beraber kolluk kuvvetlerinin bu işe müdahalede gecikmemesi ve göz yumulmaması gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı personellerinden beklentimiz vaaz ve hutbelerde uyuşturucunun toplum üzerindeki zararlarını, para kazanma hırsının insanları gözü körlüye götürme noktasındaki olguları ele almaları erekmektedir” dedi.

“Uyuşturucu kullanımında yaş oranı çok ciddi anlamda düştü” 

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de uyuşturucu kullanımı yaş oranı çok ciddi anlamda düştüğünü söyleyen şube başkanı, “Bize müracaat eden bir çocuk 14 yaşında ve 3 yıldır madde kullanıyor.  Ailesi ve bizim için büyük bir felaket… Burada okul idarelerine ve velilere görevler düşmektedir. Uyuşturucuyla mücadele tek koldan yürütülecek bir olay değildir.  Topyekûn bir şekilde savaş edilmelidir ki bu işin önü alınabilsin.  Okul idaresi uyuşturucu satıcısını okul etrafında görüyor ama yetkili mercilere bildirmiyorsa veli çocuğunda bir madde gördüğünde sorgulamıyorsa biz bu olayı bitiremeyiz.” ifadelerini kullandı.

Son olarak genel uyarılarda bulunan Şanlıurfa Şube Başkanı, “Herhangi bir yerde uyuşturucu kullanımıyla ilgili bir olayla karşılaştığınızda bunu yetkili mercilere bildirin ve üzerinde durun, müdahale oluncaya kadar. Yasalarda bir boşluk vardır. Bizim temennimiz yasaların bu boşluğu dolduracak şekilde tekrar revize edilmesidir.” dedi.

Uyuşturucunun kullanımı, yaygınlaştırılması, pazarlanması gibi ana başlıklarda yapılan çalışmalarda dünyanın farklı ülkelerinde çok kötü tablolar istatistikler yansırken, Türkiye’de de benzer bir durum söz konusu…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu