Gap

​Uyuşturucu Bağımlılarının Yeni Mekanı Eski Mektep

Diyarbakır’da kaderine terk edilen bir mektep uyuşturucu bağımlılarının mekanı haline gelmesine çevre halkı tepki gösterdi.

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesinde bulunan Nazime Tatlıcı Ortaokulu, duvarlarında oluşan çatlaklar nedeniyle bir süre önce boşaltılmıştı.

Öğrencilerin başka okullara nakledildiği ve yıllardır eğitim yapılamayan ortaokul, adeta uyuşturucu bağımlılarının mekânı haline geldi.

Okulun tahrip edilmiş sınıflarında içki şişeleri olduğu, esrar içmek için bidonlar kurulduğu ve bayrak ile kırılan büstlerin yere atıldığı görüldü.

Güçlendirme çalışmaları yapılmadığı için kullanılmayan okulun avlusunda bir ilkokulun olması ise velileri tedirgin ediyor. Çocuklarının hayatından endişe duyduklarını söyleyen veliler, duruma müdahale edilmediği takdirde çocuklarını okula göndermeyeceklerini belirttiler.

Öğrenci velilerinden Mahmut Çakır, “Güçlendirme çalışmaları yapacaktılar ama prosedürlere takılmışlar. Tabi, şu an işleyiş ne durumdadır bilmiyoruz. Buranın sıkıntısı uyuşturucu madde ve alkol içenlerin yuvası olmasıdır. Bu konuda yetkililere sesimizi duyurmak istiyoruz. Emniyet birimlerine yazılı bildirimde bulunduk. Günde iki ya da üç defa devriye gelirse belki caydırıcı olabilir.” dedi.

“Çocuğumuzun hayatından endişe duyuyoruz”

Çocuklarının başına kötü bir şey gelmesinden çekindiklerini ifade eden Çakır, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bir yanda çocuklar bir yanda böyle bir pozisyon hoş olmuyor. Çocuğumuzun başına bir şey geldikten sonra ne anlamı kalacak? Okulun yanında yıkılmış bir sağlık meslek lisesi var. Orası da uyuşturucu içenlerin meskeni olmuş. Emniyet birimlerinin bu konuya el atması lazımdır. Çocuğumuzun hayatından endişe duyuyoruz ve gözümüz arkadadır. 24 saat yanlarında mı olmamız lazım?”

“Anne babalar işini gücünü bırakıp okulun önüne geliyor”

Okulun durumu nedeniyle işlerini aksatıp çocuğunun peşinden dolaşmak zorunda kaldığını dile getiren Faysal Mehmetoğlu, “Eğer burası güvenli, huzurlu olsa niye geleyim? Can güvenliği olmadığından dolayı bütün anne babalar işini gücünü bırakıp çocuğu için okulun önüne geliyor. Yetkililer buna bir el atsın artık. Burada bazı uygunsuz hareketlerin olduğunu biliyoruz. Burada esrar ve içki içiliyor. Devletin onlar için bir şey yapması lazım.” ifadelerini kullandı.

“Çocukların psikolojisi bozulmuş, kimse burayı önemsemiyor”

İçki ve esrar içen kişileri gördükleri için çocuklarının psikolojisinin bozulduğundan dert yanan Hülya Pakyanık da “Çocuklarımızın hayatından endişeleniyoruz. Çocuklarımızı okula bırakıp gidiyoruz ama başlarına bir şey düşebilir ya da başına bir iş gelebilir diye elimiz yüreğimizde bekliyoruz. Burası kaç seneden beridir bu halde. Çocuk eve gelince bana ‘Anne orada içki ve esrar içiyorlar.’ diyor. Çocukların psikolojisi bu vurdumduymazlıktan dolayı bozulmuş. Burayı, doğuyu kimse önemsemiyor.” şeklinde konuştu.

“Duruma müdahale edilmezse çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz”

İsmini vermek istemeyen başka bir veli ise okulda her türlü olumsuzluğun yaşandığını söyleyerek, “Okul yıkılmış ve hiç kimse okula sahip çıkmıyor. Durum böyle olunca çocuklarımızın hayatı tehlikeye giriyor. İçinde her türlü pislik oluyor. Hemen yan tarafta da çocuklar okula gidiyor. Bu pisliğin döndüğü yer ile okul arasında 10 metre yok. Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü duruma müdahale etmelidir. Yoksa artık çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz.” dedi. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu