Güncel

Uyku okul başarısını hem olumlu hemde olumsuz yönde etkileyebilir.

Uzmanlar, tatil dönemlerinde değişime uğrayan uykunun, okul başarısını etkilediği dikkat çekiyorlar.

Uzmanlar, tatil dönemlerinde değişime uğrayan uykunun, okul başarısını etkilediği dikkat çekiyorlar.
 

Bireylerin fiziksel ve zihinsel olarak dinlenmesini sağlayan uyku düzeninin tatil dönemlerinde değişime uğradığını belirten uzmanlar, bu nedenle uykunun okul başarısını etkilediğine dikkat çekiyorlar.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Vural Fidan, “Bireylerin fiziksel ve zihinsel olarak dinlenmesini sağlayan uyku düzeni tatil dönemlerinde değişime uğramaktadır. Bu nedenle uyku, okul başarısını etkilemektedir.” dedi.

Okulların açılması ile tatlı ve zorlu bir telaş maratonuna başlayan öğrenci ve ailelerin, pek çok sorunla uğraşmak zorunda kalacaklarını belirten Doç. Dr. Fidan; sağlıklı bir uyku düzeni oluşturulmasında ailelere yardımcı olacak öneriler verdi.

Çocuklarda tatilde geç kalkma mümkün iken, okul döneminde erken kalkılması gerekeceği için tatil bitmeden uyku ve uyanıklık dönemlerinin düzenlenmesi gerektiğine işaret eden Fidan, “Çünkü geç yatıp erken kalkma ile kısalan uyku süresi çocuklarda okul başarısızlığına sebep olmaktadır. Öğrenme becerisi azalan çocuklarda ek psikiyatrik problemler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca büyüme hormonu salgısının arttığı akşam saatlerinde sağlıklı büyüme için güzel bir uyku şarttır.” diye belirtti.

Bu düzeni sağlamak için yatma ve kalkma saatini bir rutine oturtmaya çalışmak ve bundan ödün vermemek gerektiğini vurgulayan Fidan, şunları söyledi: “Uyku sürecini hızlandırmak ve rahatlatmak için çocuklara yatmadan önce ılık bir duş yaptırmak, loş bir ortamda kitap okumak yardımcı olabilir. Ayrıca uyumadan önce uyarıcı etkiye sahip konular içeren televizyon programları, korku kitapları, bilgisayar oyunları gibi etkenlerden uzak durmak uygun olacaktır.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı