Kültür

Usta Oyuncu Şener Şen’e Film Teklifi

Yönetmen Mustafa Toprak Katıldığı bir söyleşi programında yapmayı planladığı ilk uzun metrajlı filmi “kapan” için usta oyuncu Şener Şen’e filmde oynama teklifi etti.

Yönetmen Mustafa Toprak Katıldığı bir söyleşi programında yapmayı planladığı ilk uzun metrajlı filmi “kapan” için usta oyuncu Şener Şen’e filmde oynama teklifi etti.

Zeytinburnu Belediyesi Gençlik Merkezince Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirilen “Bir Bilene Sor” adli söyleşi dizisinde Mustafa Toprak’ın konuğu genç yönetmen Seyid Çolak oldu. Mustafa Toprak’ın hazırlayıp sunduğu ’Bir Bilene Sor’ başlıklı söyleşiye katılan yönetmen Seyid Çolak, sinemayla tanışma serüvenini, kısa filmden uzun metraja uzanan zorlu yolculuğunu anlattı. Oyun, Kara Kar, Soğuk ve Serender adlı kısa filmleri çeken, bu yapımlarıyla hem Türkiye’de hem de dünya çapında ödüller alan Çolak, söyleşide kısa film çekmek isteyen, yolun başındaki yönetmen adaylarına da tavsiyelerde bulundu.
 
Sinemaya ilgisinin film seyrederek başladığını anlatan Çolak, Yeni Devir’de ve Milli Gazete’de sinema yazıları yazdığını ilk kısa filmini de Beykent Sinema Televizyon Bölümü’nde okurken ödev olarak çektiğini söyledi. Bu ilk ciddi filmini bir cesaretle Boston Film Festivali’ne gönderdiğini hatırlatan Çolak, filminin festivale kabul edilmesinin bile kendisine büyük bir mutluluk yaşattığını üstüne bir de ödül aldığını kaydetti.
 
Mustafa Toprak’ın “Kısa film bir alan mı? Geçiş mi?” sorusuna “Şartlar sizi kısa film çekmeye zorluyor. Kendinizi orada da ispatlayabiliyorsunuz” şeklinde cevap veren Seyid Çolak, “Siz kendinizi sinemacı olarak addediyorsunuz ama kimse size ‘sinema televizyonu bitirdin gel uzun metraj film çek’ demiyor. Öncelikle kısa filmlerle ilerlemeniz gerekiyor. Bunu yapabilmeniz için de bütçe olarak sizi zorlamayacak sahneler, çok prodüksiyon istemeyen işler düşünmeniz gerekiyor” dedi.
 
Filmlerinde gerçeklerden ilham aldığını anlatan Çolak sözlerini şöyle sürdürdü: “Köy ve taşra yaşamını seviyorum. Şehirde büyümenin verdiği bir özlem var. Oradaki karakterlere gıptayla baktığım için oralar cazip geliyor. Dört filmimin üçü köyde biri taşrada geçiyor.”

Editör Ramazan Cengiz
 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu