Güncel

Üniversite Öğrencilerinden Çocuk İstismarına Temalı Oyun Sergilendi

Bitlis Eren Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü öğrencileri, çocuk istismarlarının önüne geçmek amacıyla hazırladıkları tiyatro oyununu kent merkezinde sahneleyerek, bir basın açıklaması düzenledi.

Bitlis Eren Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü öğrencileri, çocuk istismarlarının önüne geçmek amacıyla hazırladıkları tiyatro oyununu kent merkezinde sahneleyerek, bir basın açıklaması düzenledi.
 

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Sosyal Hizmet Kulübü öğrencileri, çocuk istismarların önüne geçmek amacıyla Merkez Ulu Camii önünde “Çocuk susar, sen susma” temasıyla bir tiyatro oyununu sergilediler.

Tiyatro sonrası basın açıklaması yapan öğrenciler, son zamanlarda yaşanan çocuk istismarına dikkat çektiler.

Basın açıklamasını okuyan Kübra Taşkın, çocuklara uzanan her kirli elin onlarda büyük yaralar açtığını belirterek, toplumun konu hakkında duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

Taşkın, “Cinsel istismar, bir toplumun sağlık sorunu olup mücadele edilmesi gereken en önemli meseledir. O halde başta ailelerin aydınlatılması olmak üzere, toplumun bu konuya duyarlı olmasına acilen ihtiyaç duyulmaktadır.” dedi.

Ailelerin, çocuklarıyla yakında ilgilenmeleri gerektiğini dile getiren Taşkın, şunları söyledi: “Bugün, cennet kokulu evlatlarımızla iki kelime konuşmayan, dertleriyle ilgilenmeyi yalnızca cebine harçlığını koyarak okula yollamak zanneden, biraz ses çıkardığında eline tableti ve telefonu vererek başından savan ebeveynlerin oluşturduğu bir topluma dönüşüyoruz. Bu durum, çocuğu susmaya ve içine kapanmaya iterken bizleri de apaçık bir felakete doğru sürüklemektedir. Cinsel istismara maruz kalan bir çocuk, olayı başlarda bir oyun olarak algılayabilir. Zamanla bunun bir suç veya işlediği bir günah olarak düşünür, kendini suçlu hisseder ve utanç duyar.”

Taşkın, son olarak cinsel istismar sonrası çocuklarda çok sayıda kalıcı psikolojik, ruhsal ve bedensel rahatsızlıkların meydana geldiğinin bilimsel olarak ispatlandığını hatırlatarak, artık çocuk istismarının toplumun tamamını ilgilendiren bir sorun haline geldiğini ifade etti. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı