Güncel

Ülkemiz Bu Yıl Doğal Gaz Tüketiminde Rekora Koşuyor

Ülkemiz Bu Yıl Doğal Gaz Tüketiminde Rekora Koşuyor Türkiye’nin yıllık doğal gaz tüketimi geçen yıl 53,3 milyar metreküple tarihin en yüksek seviyesine ulaştı.

Türkiye genelinde şebeke uzunluğunun 130 bin 585 kilometreye yükseldiği doğal gaz dağıtım sektöründe geçen yıl itibarıyla 72 doğal gaz dağıtım şirketi tarafından yapılan toplam şebeke yatırım miktarının 21,5 milyar liraya ulaştığı belirlendi.

Konuyla ilgili medyada inceleme yapan Interpress’in Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği verilerinden derlediği bilgilere göre, geçen yıl 1,7 milyar liralık yatırımla 101 ilçeye daha doğal gaz arzı sağlandığı tespit edildi.

Tüketimde rekor artış yaşandı

Türkiye’nin yıllık doğal gaz tüketimi geçen yıl 53,3 milyar metreküple tarihin en yüksek seviyesine ulaşırken bu rekor tüketimde abone sayısındaki artış, soğuk hava şartları ve doğal gazdan elektrik üretiminin etkili olduğu belirlendi. Tüketimin 20 milyar 483 milyon metreküpü elektrik üretim santrallerinde, 15 milyar 78 bin metreküpü sanayide ve 13 milyar 301 milyon metreküpü ise konutlarda gerçekleşti. Şu anda Türkiye genelinde 78 il ve 426 ilçede doğal gaz kullanılırken, geçen yıl sonu itibarıyla toplam abone sayısının 14 milyon 162 bin 930’a, doğal gaz götürülen vatandaş sayısının ise 61 milyon 901 bin 654’e ulaştığı tespit edildi.

En fazla doğalgaz tüketimi Ardahan’da, en az ise Antalya’da

Türkiye’de 2017’de hane başı ortalama doğal gaz tüketimi bin 32 metreküp olarak tespit edildi. Ardahan bin 636 metreküple hane başı ortalama doğal gaz tüketiminde lider olurken, Antalya 820 metreküple hane başına doğal gaz tüketimi en az şehir oldu. İstanbul, hane başı doğal gaz tüketiminde 948 metreküplükle Türkiye ortalamasının altında kaldı. Ankara’nın hane başı gaz tüketimi ise bin 99 metreküp olarak kaydedildi. Hane başı gaz tüketiminin en yüksek olduğu iller arasında Karabük bin 517 metreküple ikinci, Kars bin 488 metreküple üçüncü, Van bin 457 metreküple dördüncü ve Bayburt bin 348 metreküple beşinci sırada yer aldı.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu