Teknoloji

Türkler Siber Saldırısına Karşı Bakın ne Yaptı

Yerli bir yazılım firması, kimi kurumlara yönelik günlük 4 bin siber saldırıları bir dakikadan daha az bir zamanda belirleyip savuşturabilecek bir yazılıma imza atılmış oldu. Çeşitli yarışmalarda ödül kazanan yazılım, normalde 2 bin bilgi işlem personeli ilgilenmesi gereken sorunu ise otomatik olarak halledebiliyor.

4 BİN ALARM TESPİT EDİLİYOR

Hacettepe Teknokent’te faaliyetlerini devam ettiren İnnovera firmasının Yönetici Ortağı Burak Dayıoğlu, yapmış olduğu açıklamada, günümüzde bütün kuruluşların siber saldırılara maruz kaldığını açıkladı.

Siber saldırı alarmları için her kuruluşun yatırım yaptığını söyleyen Dayıoğlu, “Az alarm alan günde 300, banka ve telekomünikasyon şirketleri ise 3-4 bin alarm alıyor.

Söz konusu alarmları tek tek incelemek için kurumlarda yeterli sayıda personel olmadığını dile getiren Dayıoğlu, “Bu alarmları gören kişinin, bunların herhangi birine bakıp ‘Ahmet’in bilgisayarına acaba virüs mü bulaştı?’ diye inceleme yapması gerekiyor. Büyük bir banka için günde 4 bin alarm tespiti yapılıyor. Kurum personeli ise bunun 5 tanesine bakabiliyor, fakat kalan 3 bin 995 tanesi herhangi birinden gol yiyebiliyor.

ABD VE İSRAİLLİ FİRMALARDAN GERİDE DEĞİLİZ

Bugünün koşullarında 4 bin siber saldırı alarmı alan bir kuruluşun, bunları bertaraf yapmak için 2 bin personel istihdam etmesi gerekmektedir diyen Dayıoğlu, “Bu yazılım bütün saldırılara genel olarak bir dakikanın altında yanıt verebiliyor.

Dayıoğlu, şu an müşterileri arasında bazı bankaların yanı sıra Türk Telekom ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kuruluşları da yer alıyor.

Ürünün yerli olması yanında ihraç yapılabilir seviyede olduğunu söyleyen Dayıoğlu, “Dünyada alternatifi az olan bir teknoloji yaptık. Bu manada ABD ve İsrailli firmalardan geride kalmadık. Hızlı büyüyen bir firmayız, seneyi ise 30 müşteriyle kapatmayı hedefliyoruz.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu