Güncel

Türkiye Rusya Hattında Gerilim Artıyor

Rusya- Türkiye arasındaki ithalat-ihracat gerilimi devam ediyor. Rusya Tarım Bakanlığı, nisan ayındaki heyet ziyaretinin iptal edildiğini duyurdu.

Rusya ile  Türkiye arasında “uçak düşürme” olayı ile başlayan gerilim ekonomide devam ediyor. Dünya gazetesinden  Kerim Ülker’in haberine göre geçen yıl başlayan bu süreçte  Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı bıçak gibi kesilmiş,  Türkiye’de iş yapan Rus şirketlerden bazıları da yatırımlarını durdurmuş veya başka ülkelere kaydırma kararı almış, iki ülke arasındaki vizeler de rafa kaldırılmıştı. Bu süreç son birkaç ayda yumuşama gösterdi.

MOSKOVA’DAN ANKARA’NIN KARARINA TEPKİ

Moskova-Ankara arasında tekrar başlayan siyasi görüşmelerin iki ülke arasında özellikle gıda ürünlerinde ihracat-ithalat ambargosunun da kaldırılacağının sinyaliydi.  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğündeki kalabalık  Türkiye heyetinin  Moskova ziyaretinde bu beklenti öne çıktı.  Rusya, bazı gıda ürünlerinde ambargoyu kaldırdı.  14 Şubat’ta kaldırılan ambargonun içinde “soğan, arpacık soğanı, karnabahar, brokoli, tuz, karanfil çiçeği ve sakız” vardı. Bu ürünlerin toplam değeri ise 20 milyon doların altındaydı. Türk tarımcısının gözü ise yüzlerce milyon dolarlık satış yaptığımız yaş sebze-meyvedeydi. Ancak beklenti karşılanmadı ve  Türkiye,  Moskova’nın bu hamlesine 6 gıda ürününün alımını durdurmakla yanıt verdi. Yaklaşık 1.3 milyar dolarlık ithalat değeri olan “Mısır, buğday, ham ayçiçek yağı, ayçiçeği küspesi, bezelye ve pirinç” alımı durduruldu.  Moskova,  Ankara’nın bu kararına tepki gösteri. Bu tepkilerden ilki de Kremlin’den geldi.

RUS HEYETİ GELMEYECEK

Rusya’dan gelen tepkiler arasında en dikkat çekeni ise  Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznadzor) adlı kurumdan… Kendi ürünlerini yetiştirmek ve “gıda güvenliği sağlamak” için  Türkiye’de bir tarım şirketi kurmak istediğini açıklayan eski Sovyet ülkesinin tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor,  Türkiye’den domates, salatalık, elma ve armut alımına yönelik yasakların kaldırılmasını planlamadıklarını duyurdu.  Rusya Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da  Türkiye’ye yönelik yasakların tamamen ya da kısmen kaldırılmasının tartışılabilmesi için Türk tarafının da  Rusya’dan aldığı ürünlere getirdiği yasakları iptal etmesi gerektiği söylendi. Hatta “Türkiye’ye bazı yasakların kaldırılması kararını alabilecek bir heyetin nisanda gönderilmesi” planı da iptal edildi.

16 TON AYVAYI GERİ GÖNDERDİLER

Domates-buğday arasında devam gıda geriliminin en önemli cephelerinden biri de meyveler.  Rusya sadece domates alımında değil ayva gibi  Türkiye’de giden ürünlere karşı da yaptırımlar uyguluyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde Rosselhoznadzor,  Rusya’nın Yeni Yurkoviçi gümrük kontrol noktasında  Türkiye’den gelen taze ayvaların geçişine izin vermedi.  Türkiye’den gelen ayvaların sağlık kurallarına uygun olmadığını ve içerisinde sağlığa zararlı haşerelerin bulunduğunu gerekçe gösteren kurum, 16 ton ayva alımını yapmadı ve  Türkiye’ye geri gönderdi.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu