Güncel

Türkiye’nin Yapmış Olduğu İncirlik Hamlesi Almanya Çıkmazın İçine Girdi

​Askeri istihbarat uzmanı emekli Tuğgeneral Fahri Eren el, Almanya’nın İncirlik’e alternatif üs arayışı tamamen siyasi bir blöf olduğunu söyledi. Türkiye’nin Alman milletvekilleri İncirlik Üssü’nü ziyaretine izin vermemesinden sonra Almanya’da “Türkiye dışındaki ülkelerin üslerini alternatif olarak kullanabiliriz” tartışması başladı.

Alman uçakları Kuveyt, Ürdün veya Kıbrıs’ta askere üslere taşınabileceği gündeme geldi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise alternatifin Ürdün olabileceğini açıklandı. Tartışmalar devam ederken, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, dün görüştüğü ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson’dan Türkiye’nin İncirlik Üssü’ne ziyaret izni vermesi konusunda destek talebinde bulundu.

YAPILAN SİYASİ BLÖF
  
Peki ama İncirlik Üssü neden bu kadar önemli ve Batılı ülkeler için vazgeçilmez? Tartışmaları “Siyasi bir blöf’ olarak söyleyen askeri istihbarat uzmanı emekli Tuğgeneral Fahri Erenel, “Ürdün, Kıbrıs, Irak veya Suriye’de mevcut veya yeni yapılacak üsler İncirlik’in yerini tutamaz. Ortadoğu, Asya ve Avrupa arasında konumuna dikkat çeken Erenel, İncirlik’in alternatifsiz oluşmanın sebepleri ise şu şekilde sıraladı:  
  
İŞTE O DÖRT SEBEP
  
Birincisi, İncirlik Suriye ve Irak’tan Afganistan’a kadar tüm kriz bölgelerine ulaşabilir stratejik bir noktada. Evet, Alman uçakları Ürdün ve Kıbrıs’ta üslere taşınabilir. Fakat bu defa uçuş menzili sebebiyle tanker uçakları kullanmaları gerekecek ki bu operasyonu hedefleme ve uygulama maliyetini çoğaltacak.

İkincisi, DEAŞ’a dair gelecek bir anlık istihbaratta İncirlik’ten kalkan uçaklar birkaç dakika sonra hedefi imha edebilirken diğer üslerden kalkan uçaklar uçuş süreleri sebebiyle sahaya ulaştıklarında vuracakları hedef diye bir şey kalmamış olabilir. Üçüncüsü, Türkiye bir NATO ülkesi ve bu üssü kullanan ülkeler Türkiye’nin sunduğu NATO altyapısından da faydalanabilmekte. İncirlik’in 60 seneyi aşkın hem insan ve hem de teknolojik istihbarat alt yapısı var. Dördüncüsü ve en önemlisi, İncirlik kendi ordusu da güçlü bir ülkede yer alıyor. Burada görevli askerlerin, uçakların ve teçhizatın güvenliği bizzat Türk ordusu tarafından sağlanıyor.
 
GÜVENLİ ÜLKE
  
Türkiye’nin İncirlik’te ülkelerin hem uçuş harekat güvenliğini hem de personelin nokta güvenliğini sağladığını dikkat çeken Erenel, konuşmasına şöye devam etti: 

Almanya başta olmak üzere Batılı ülkeler, askeri görevden evvel askerlerin ve silah sistemlerin güvenilir bir ülkede olmasını ister. Ürdün’de devlet başkanı kendi aşireti koruyor ve Ürdün’den kalkacak bir uçak Suriye-Irak arasına gidene kadar İsrail-ABD-Rusya veya Esad rejimine ait olup olmadığı belli olmayan hava savunma sistemlerini hedefi olabiliyor.
  
YENİ NOKTA YOK
  
Suriye veya başka bir ülkede İncirlik Üssü’ne alternatif  bi üs kurmanın şu aşamada mümkün olmadığını söyleyen Erenel, “İncirlik gibi bir üs bölgede yok ve kurulması da uzun seneler ve ağır maliyet gerektirir. Böyle bir üssün çevre güvenliği ve hava savunma sistemleri, hava harekat sistemleri, hava yönetim ve radar sistemlerini kuracak yeni bir nokta da görünmüyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu