Ekonomi

Türkiye’nin En Büyük Market Zincirinden Kritik Hamle

​A101’de hisse satışı hedeflendiği ve bu sene içinde zamanın tamamlanmış olacağı iddia edildi. A101 Türkiye genelinde 6 bin 500 mağazası ile en büyük perakende zincirine sahip.

Türkiye’nin En büyük market zinciri A101’in çoğunluk ortağı Turgut Aydın Holding’in şirkette hisse satışı için yetki verdiği iddia edildi.

FETÖ’NÜN HİSSELERİ TMSF’YE DEVREDİLMİŞTİ

Turgut Aydın şirketin yüzde 80 hissesine sahip, geri kalan yüzde 20’lik pay ise TMSF’nin elinde. Kaynaklara göre, daha evvel FETÖ ile ilişkili olduğu iddia edilen fakat ismi ise açıklanmayan iş adamlarına ait olan hisseler 15 Temmuz darbe girişim sonrasında TMSF’ye devredilmişti.

Satışın Turgut Aydın’ yanı sıra TMSF hisselerini de kapsayabileceğini söyleyen kaynaklar, aralarında özel sermaye fonların da olduğu yatırımcıların şirketle ilgilendiğini ve satışın bu sene içinde yapılabileceğini söyledi.

6 BİN 500 MAĞAZASI VAR

2008 senesinde Zapsu ailesi başta olmak üzere bir grup yatırımcının girişimiyle kurulan A101 ülke çapında sahip olduğu 6.500 mağazayla Türkiye’nin en büyük market durumunda.

2013’TE DEĞERİ 900 MİLYON LİRAYDI

2013 senesinde şirketin yüzde 35 hissesinin Capital Group International’a satılması düşünülmüş, fakat fiyat konusunda yaşanan anlaşmazlık üzerine satış yapılmamıştı. O dönem şirketin değeri 900 milyon lira olarak hesaplanmıştı.

15 Temmuz darbe girişim sonrası İstanbul’da “FETÖ darbe girişim soruşturması” kapsamında örgüte maddi destek sağladıkları iddiasıyla A101 markasıyla faaliyet de olan Yeni Mağazacılık’a operasyon yapılmış, Turgut Aydın gözaltına alındıktan sonra serbest kalmıştı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı