Güncel

TÜRKİYE İRAN VE RUSYA’NIN SURİYE KARARI AÇIKLANDI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov toplantının ardından krize çözüm bulmak için ortak bir bildiriyi kabul ettiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da gerçekleştirilen üçlü zirve sonrası yaptığı açıklamalarda; Türkiye, Rusya ve İran’ın Suriye’deki krize çözüm bulmak için yapılacakların belirlendiği ortak bir bildiriyi kabul ettiğini belirtti.

Türkiye, Rusya, İran işbirliğinin Doğu Halep’ten sivillerin tahliye edilmesini ve silahlı grupların ayrılmasını sağladığını belirten Lavrov, “Tahliyelerin, bir iki gün içinde sona ereceğini düşünüyorum. Bu durum üçlü formatın verimli olduğunu gösterdi.” ifadelerini kullandı.

Moskova’daki zirvenin ardından açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Konuşmasına Andrey Karlov’a yönelik suikastı kınayarak başladı. Çavuşoğlu, zirve ile ilgili şunları söyledi:

“İlk defa bu formatta bir araya geldik. Bu bile başlı başına önemli bir husus. Halkın düzenli ve kesintisiz tahliyesi ve siyasi çözüm hususlarını ele aldık. Doğu Halep’ten 37 bin 500 kişinin tahliyesi sağlandı.  Rusya’nın çabasından dolayı teşekkür ediyoruz. Suriye’de kalıcı çözüm tek yol, bunun için çalışıyoruz. Kalıcı ateşkes ülke geneline yayılmalı. Ateşkesin tüm Suriye geneline yayılmasından bahsediyoruz. Burada terör örgütlerini, DEAŞ’ı, El-Nusra’yı saymıyoruz, onlarla mücadelemiz devam edecek. Ama rejim, muhalifler, bir de dışardan gelen gruplar var. Hizbullah var, başka gruplar var. Dolayısıyla tüm bu gruplara bu yardımların kesilmesi lazım.”

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise yaptığı açıklamada, Türkiye ve Rusya ile birlikte Suriye’de çözüm sürecini başlattıklarını söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu