Güncel

Türkiye İle Avrupa Birliğin Arasında Kriz mi Var?

Avrupa Birliği, Türkiye’ye verilecek olan 4.5 milyar Euro’luk Katılım Öncesi Mali Yardım fonlarını durdurmayla ilgili tartışmaya yaşanıyor. Ankara ise bu konuda, “IPA’nın askıya alınabilmesi için müzakerelerin de askıya alınması gerekir.

2.5 MİLYAR EURO ALMAMIZ PLANLANIYORDU

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında 16 Nisan referandum geriliminden sonra, AB’nin Türkiye’ye yönelik IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım) fonlarını askıya almayı düşündüğü ortaya çıktı. 

Türkiye, 2007-2013 seneler arasında 4 milyar 795 milyon Euro mali katkı almış, Makedonya ve Sırbistan gibi ülkelerle kıyaslandığında fondan en çok yararlanan ülke olmuştu. 

AB’nin Türkiye’ye bu sene de dahil olmak üzere 2020 senesine kadar adalet, içişleri ve temel haklar, ulaştırma, çevre ve iklim, enerji, rekabetçilik ve yenilik, istihdam, insan kaynaklarının gelişimi ve sosyal politikalar, tarım ve kırsal kalkınma, bölgesel ve sınır ötesi işbirliği alanlarındaki projelerde kullanılması için 2.5 milyar Euro vermesi hedefleniyor.

FONLARIN DURDURULMASI İÇİN MÜZAKERELERİN ASKIYA ALINMASI LAZIM

AB ülkeleriyle yaşanan miting gerilimi ve sonrasında karşılıklı sert söylemler, AB’nin Türkiye’ye karşı IPA fonların kesilmesi ilgili gündeme geldi. Kaynaklar, “AB, Türkiye’de projelere verilen fonların gerektiği gibi kullanılmadığını, farklı yerlere harcandığını iddia ediyor. Bu iddialar doğru değil.

Şu anki gerilimin bir yansıması olarak değerlendiriyoruz. Bu politik bir söylem. Şu an böyle bir adım yok. Zaten bunun askıya alınması için Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması gerekiyor. Böyle bir karar alınmış değil ama iki tarafın söyleminde bu tür konuşmalar yer alıyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu