Ekonomi

Türkiye’den Yeni Hamle! Çalışmalara Hız Verildi

Son senelerde Türkiye’nin savunma sanayinde yaptığı yerlileşme çalışmaları başarıyla devam etmektedir. Yerli silah, füze, hava savunma sistemi gibi bir çok başarılı çalışmaya imza atan Türk mühendisler bunlar kadar önemli diğer bir unsur olan mühimmatlar konusunda harekete geçti.

SERİ ÜRETİM BAŞLAYACAK

Türk mühendisleri yaptığı LGK, MB, NEB, SOM gibi savaş uçaklarından atılan milli mühimmatta seri üretime geçilecek. 2018 sene sonu itibariyle Hava Kuvvetleri envanterinde 14 yerli mühimmat yer alacak. Böylelikle batılı ülkelere yeni silah siparişi verilmeyecek.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının mühimmat envanteri millileşiyor. Halen seri üretimine devam etmekte olan milli mühimmatlar 2017 sene sonu ve 2018 başında peyderpey olmak üzere Hava Kuvvetlerinde rafa konulacak.

Bu mühimmatlar arasında milli mühimmatlarda Nüfus Edici Bomba (NEB) ve milli seyir füzesi SOM’un yanı sıra MK-82 ve MK-84 bombaların Hassas Güdüm ve Lazer Güdüm kitleriyle donatıldığı HGK, LGK’nın varyantları ve Minyatür Bomba (MB) var. Kaynaklar, Minyatür Bombanın 2018 başında, halen seri üretimi devam eden diğer mühimmatların ise 2017 sonunda Hava Kuvvetlerinde raflardaki yerini alacağını bildirdi.

TÜRKİYE KENDİ SİLAHINI DA ÜRETECEK

Bu bombalar, çeşitli varyantlarıyla birlikte envantere girdiğinde Hava Kuvvetleri toplam 14 çeşit milli mühimmatla güçlendirilecek. Kimi lazer, kimi GSP ve INS özellikli ama tamamı akıllı olan bu mühimmatların F-4 ve F-16 savaş uçaklarından atılabilir durumda olduğu kaydedildi. Halen operasyonlarda Amerika’dan sipariş yapılan mühimmatları kullanan Türkiye, son sipariş de bitirildikten sonra savaş uçağı mühimmatında yeni bir dış alıma ihtiyaç duymayacak hale gelmeyi hedefliyor.

HGK KOORDİNATA LGK LAZERE GİDİYOR

MK-82 ve MK-84 türü bombaları, Üzerlerine yerleştirilen milli güdüm kitleriyle akıllı bomba haline gelen HGK ve LGK varyantları, 8 ila 10 kilometre uzaklıktaki hedefleri yok ediyor. MK-84’lere ve milli bomba NEB’e (Nüfuz Edici Bomba) takılan Hassas Güdüm Kiti, GPS, INS özellikleriyle verilen koordinatı tam isabet vuruyor. 

MK-82 ve MK-84’lere takılan Lazer Güdüm Kiti ise, koordinattan bağımsız hareket ederken lazer sıkılmış hedefi yok ediyor. Lazer Güdüm kiti 81 ve 82 varyantları envantere girdi. Yine koordinata giden HGK’ya da lazer başlık takılması çalışması devam ediyor. 2018 ilk çeyreğine kadar bu model de envanterde olacak.

KANATLI MİNYATÜR BOMBA

Hava Kuvvetleri envanterine 2018 başında girmesi beklenen Minyatür Bomba (MB) ise şimdiden düşmana korku salıyor. Halen tasarım aşamasında olan Minyatür Bomba, Hassas Güdüm KİT’inin tüm özelliklerini taşıdığı gibi, kanatlarıyla uzun mesafelerde etkin neticeler veriyor.

Hava Savunma Sistemlerine takılmadan hedefe varan Minyatür bombanın etkili mesafesi 100 kilometreye çıkıyor. Boyutu diğer bombalara göre daha küçük olan 110 kg ağırlığındaki MB mühimmatından bir uçak 8 adet taşıyabiliyor. MB, beton delici çok güçlü harp başlığıyla öne çıkıyor. 100 km uzaklıktaki radar üssü gibi hedefleri vuran MB, 60-70 kilometre uzaklıkta ise bir uçak hangarının üst betonunu delip hangara girip içeride patlayabiliyor.

F-35 SOM-J FIRLATACAK

Müşterek Taarruz Uçağı projesi kapsamında Türkiye’ye ilk F-35 teslimatın da 2018’de yapılması bekleniyor. Türk Hava Kuvvetleri envanterine 2020’ye kadar peyderpey 20 tane F-35 uçağı girecek. Türkiye’nin de üretimine dahil olduğu yeni nesil savaş uçağı F-35, milli seyir füzesi SOM-J mühimmatı da taşıyacak. Arazi üzerindeki seyriyle hedeften kopmayan, etkili menzili ise 250 km’ye ulaşan Milli Füze SOM-J şimdiden düşmana korku veriyor.

UZUN MENZİLLİ FÜZE YOLDA

Tüm bu milli mühimmatın yanı sıra UM TAS, Lazer güdümlü varyantı olan L-UM TAS, Cirit gibi milli mühimmatlarıyla da göz dolduran Türk Savunma Sanayi, geçtiğimiz günlerde karadan karaya milli füze Bora’yla göz doldurdu. Alçak ve orta irtifa füzeleri Hisar A ve Hisar Onun yanı sıra çalışmalar ağırlıklı olarak havadan havaya füzeler konusunda ilerliyor.

ASELSAN arayıcı başlığı, Roket san ise füze kısmı üzerinde çalışıyor. Yetkililer, “Şunda milli üretim konusunda yurt dışına bağımlı kaldığımız bir mühimmat kalmadı. Uzun menzilli füzeyi de yaparsak tamamen bağımlılığımız bitecek” diyor. Bu arada birçok ara ülkesi yerli mühimmatlarda satın almak için sıraya girmiş durumda.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu