Güncel

Türkiye’den Trump’a Çok Sert Tepki

ABD Başkanı Trump’ın 1915 olayları “büyük felaket” olarak yorumlaması ve sözde soykırım iddialarına kısmi destek vermesine Türkiye’den tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı açıklama yaparak “Tüm tarafların acıları dikkate alınmalı.

ABD Başkanı Donald Trump, 24 Nisan sebebiyle 1915 olaylarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Obama döneminde olduğu gibi, Ermenilerin beklentilerin aksine “soykırım” ifadesini kullanmayan Trump “büyük felaket” dediği olaylar için “Bugün, 20. yüzyılın en büyük toplu katliamlarından olan Meds Yeghern’de acı çekmiş olanların anısını hatırlıyoruz.

TÜRKİYE’DEN SERT TEPKİ GELDİ

Bu açıklamadan sonra Dış işleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yayınlayarak ABD Başkanı Trump’a tepki gösterdi.

Dışişleri’nin açıklamasında şöyle denildi:

ABD Başkanı Trump’ın “1915 Olayları” hakkında 24 Nisan 2017 günü yapmış olduğu yazılı açıklamada yanlış bilgi ve tanımlamaların, bazı radikal Ermeni çevrelerin seneler içinde bu ülkede propaganda metotlarıyla oluşturdukları bilgi kirliliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Yeni ABD Yönetiminden şiddet eğilimleri ve nefret söylemleri ile tanınan bu çevrelerin tek taraflı tarih anlatılarına itibar etmemesini ve tüm tarafların acılarını dikkate alan bir yaklaşım benimsemesini bekliyoruz.

Birinci Dünya Savaşı döneminde yaşamını yitiren Osmanlı Ermenilerin bu sene de, 24 Nisan günü, İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nde yapılan törenle, hak ettikleri saygıya uygun biçimde anıldıklarını ABD Yönetimi’ne hatırlatıyoruz.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın söz konusu törene ilettiği mesaj Türkiye’nin konuya ilişkin yaklaşımını yansıtmaktadır.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu