Güncel

Türkiye’den AP’nin Afrin Kararına Tepki Geldi

​Dışişleri Bakanlığı, “Avrupa Parlamentosu’nun kabul ettiği ‘Suriye’deki durum’ başlıklı karar tasarısında Türkiye’ye yapılan çağrı, AP’nin gerçeklerden ne ölçüde kopuk olduğunun yeni bir göstergesidir.” dedi.

​Dışişleri Bakanlığı, “Avrupa Parlamentosu’nun kabul ettiği ‘Suriye’deki durum’ başlıklı karar tasarısında Türkiye’ye yapılan çağrı, AP’nin gerçeklerden ne ölçüde kopuk olduğunun yeni bir göstergesidir.” dedi.
 

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) dün kabul ettiği “Suriye’deki durum” başlıklı karara tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Avrupa Parlamentosu’nun dün kabul ettiği ‘Suriye’deki durum’ başlıklı karar tasarısında Türkiye’ye yapılan çağrı, Avrupa Parlamentosu’nun gerçeklerden ne ölçüde kopuk olduğunun yeni bir göstergesidir. Bu kararla birlikte, Avrupa Parlamentosu bir kez daha objektiflikten uzak ve taraflı bir bakış açısına sahip olduğunu göstermiştir.” denildi.

“Zeytin Dalı Harekâtı bir terörle mücadele harekâtıdır.” ifadesinin vurgulandığı açıklamada, “Harekat, uluslararası hukuk temelinde, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı’nın 51’inci maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı ile BM Güvenlik Konseyi’nin terörizmle mücadeleye ilişkin kararları çerçevesinde ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı temelinde yürütülmektedir.” diye belirtildi.

“Harekat, yalnızca Türkiye’nin ulusal güvenliğini değil, Avrupa’nın da güvenliğini sağlamaya yöneliktir”

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Harekatın hedefinde, Afrin bölgesinde konuşlu PKK/KCK/PYD-YPG terör örgütü unsurları ile Suriye’nin diğer kesimlerinden gelen ve bu bölgede yuvalanan DEAŞ unsurları bulunmaktadır. PKK, AB’nin terör örgütleri listesinde yer almaktadır. Bu itibarla, harekat, yalnızca Türkiye’nin ulusal güvenliğini değil, Avrupa’nın da güvenliğini sağlamaya yönelik uluslararası meşruiyete sahip bir harekattır.

Harekat kapsamında sivil halkın zarar görmemesi için gereken her türlü tedbiri alan Türkiye’ye karşı yöneltilen bu ithamlar haksız ve dayanaksızdır. Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’nin terörle mücadele çabalarını görmezden gelip, terör örgütü kaynaklı mesnetsiz iddialara itibar etmesinin izahı yoktur.”

“Avrupa Parlamentosu’nun bu kararını kabul etmemiz mümkün değildir”

Açıklamada devamla, “Terör örgütlerine gösterdiği müsamaha konusundaki sicili bilinen Avrupa Parlamentosu’nun bu kararını kabul etmemiz mümkün değildir. Türkiye, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da her türlü terör örgütüne karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Türkiye, Suriye’de başta Doğu Guta’da olmak üzere yaşanan insani trajedinin sona erdirilmesi ve İdlip dahil diğer bölgelerde gerginliklerin azaltılması ile sahada sükunetin tesisi yönünde en çok çaba gösteren ülkelerden biridir. Aynı zamanda, Suriye krizinin siyasi yollardan çözüm gayretlerine destek ve katkısıyla da öncü rol oynamaktadır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamanın sonunda, Avrupa Parlamentosu ve AB ülkeleri, Suriye’de 7 yıldır süregiden krizin sona erdirilmesi ve sahada çatışmaların durdurulması yönünde sorumluluk üstlenmeye ve gerçek anlamda katkıda bulunmaya davet edildi.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı