Güncel

Türkiye’den AB’ye Kritik Çağrı Gelin 22. ve 23. Faslı Açalım

AB Bakanı Ömer Çelik, Brüksel’de basın mensuplarına açıklama yaptı. Bakan Çelik, AB’ye çağrıda bulunarak, “Bir darbe tehlikesi geçirdik. Bütün karşı karşıya olduğum bütün risklere rağmen Brüksel’deyim ve muhataplarıma “gelin şu 22. ve 23’üncü açalım” diyorum. Muhataplarımızın şunu iyi anlamasını bekliyoruz.

Bakan Çelik’in açıklamalarından satır başları ise şöyle:

İnsani ve vicdani olarak dünyanın yapması gereken işi Türkiye’nin tek başına yapması ne kadar önemli olduğunu gördük. 

Avrupa’da ırkçı, aşırı sağcılarının bu konuyu istismar etmesi Türkiye tarafından önlenmiştir. Aşırı sağcı partiler ve ırkçılar göçmenler üzerinden büyük bir dalga yaratmaya çalışarak Avrupa siyasi haritasını işgal yapmaya çalışıyorlardı. Türkiye’de bire bir anlaşması yapılınca bu aşırı sağcıların ellerindeki argümanlar alındı. 

En son Fransa seçimleri bu aşırı sağcılarının daralmasını gösteriyor. Muhtemelen NATO zirvesi bağlamında Brüksel’de Sayın Cumhurbaşkanımız Juncker ile görüşecek.

MUHATAPLARIMIZA SESLENİYORUM GELİN 22 VE 23 FASLINI AÇALIM

Türkiye’de yüzde 85’lik katılımla ortaya çıkan bu tablo Türkiye’nin demokratikliğini gösterir. Terör tehdidi altında bir ülkeyiz. Bir darbe tehlikesi geçirdik. Bütün karşı karşıya bulunduğum bütün risklere rağmen Brüksel’deyim ve muhataplarıma “gelin şu 22. ve 23’üncü açalım” diyorum.

Muhataplarımızın şunu iyi anlamasını bekliyoruz. Bir taraftan sınırlarımızda PYD DEAŞ PKK gibi terör unsurlarıyla mücadele yaparken diğer yanında Fetullah Terör Örgütü’nün gerçekleştirdiği darbe girişim esnasında ortaya çıkan tabloda mücadele sürmektedir. Avrupa’da aşırı sağcıların ve bizi yeterince anlamamakta direnen dostlarımızın haksız eleştirileri vardır.

SAYIN KOMİSER SÖZLERİNDE DENGELİ VE DİKKATLİ OLMALIDIR

Genişleme Komiserinin faaliyet alanına girmeyen konularda açıklama yapılması, misyonun dışına çıkan, Türkiyeyi rahatsız yapacak açıklamalar yapılmasından rahatsızlık duyduğumuzu söyledik. 

Genişleme Komiseri bütün siyasi değerlendirmelerin dışında makul ve dengeli bir retorik kullanmalıdır. Sayın komiser zaman zaman bunun dışına çıkıp Türkiye’yle ilgili ileri giden değerlendirmelerini okuyoruz. Kendisi “Türkiye ile müzakerelerin dondurulsun” diye bir söz sarf etmediğini açıkladı. 

Biz de kendisine kamuoyuyla paylaşırken daha dikkatli, dengeli bir dil kullanmasının gerekli olduğunu ifade ettik.

TÜRKİYE GİBİ BİR ÜLKEYLE BASIN YOLUYLA KONUŞULMAZ

Biz fasıl kapatmaktan bahsetmiyoruz açmaktan bahsediyoruz. Açarsınız, oturursunuz konuşursunuz. Gereken ilerleme sağlandıktan sonra fasılların kapatılması söz konusu olur. Bunun yerine siyasi mülahazalarla olmaz. AB’nin bizzat üyesi olduğu ülkelerle problemleri var ve bu problemleri konuşarak çözmeye çalışıyorlar. Türkiye gibi büyük bir stratejik güçle sadece basın üzerinden konuşulmaz. Bu mesele ciddi meseledir. Türkiye AB üyesi birçok ülkeden daha fazla Kopenhag kriterlerini karşılamaktadır.

BÜTÜN KANALLARIMIZIN AÇIK OLDUĞUNU SÖYLEDİK

Türkiye gibi aday ülke darbe tehlikesi atlatmış ve Avrupa’nın sınırları koruyacak şekilde çok yönlü terör örgütleriyle mücadele yapıyor.  Burada AB model üretmekte sıkıntı çekiyor. Bütün kanallarımızın açık olduğu, net bir iletişime hazır olduğumuzu ifade ettik.

TÜRKİYE’NİN TARİHSEL OLARAK AVRUPALILIĞI TARTIŞILMAZ

Cumhurbaşkanımızın AB günü vesilesiyle yayınladığı bildiri büyük bir memnuniyet oluşturmuş. Biz Türkiye’nin AB ilişkilerinde bir kopma olmadığını hep söylüyoruz. Biz jeopolitik olarak Rusya ile ilişkilerimizi de gözetmemiz gereken bir ülkeyiz. Bu tarihsel bir olay, mecburiyet.

Bu ilişkilerden Avrupa’nın da yararlanması gerekir. Tarihsel olarak Türkiye’nin Avrupalılığı tartışılmaz. Tartıştığımız konu Avrupa Birliği üyeliğidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın dün yaptığı açıklama Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve hükumetimizin pozisyonunu net bir şekilde açıklayan ifadelerdir.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu