Ekonomi

Türkiye’de Hayvancılığa Arap Yatırımcılar El Atıyor

​Senelik yaklaşık olarak 10 milyon küçükbaş hayvanın ithal yapıldığı ve suyun korunması için zirai faaliyetlerin yasaklanması gündemde olduğu Suudi Arabistan`da faaliyet yapan bazı büyük işletmeler, Türkiye`de hayvancılık alanında yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansının (TYDTA)  organizasyonuyla, Diyarbakır ve Şanlıurfa’yı ziyaret yapan Suudi Arabistan  merkezli bazı büyük firmalar, devletin verdiği hibe desteklerden yararlanarak  Türkiye’de hayvan çiftlikleri kurmak ve ülkelerinin senelik 10 milyona ulaşan küçükbaş hayvan ihtiyacının önemli bölümünü Türkiye’den karşılamak için kolları sıvadı. 

Cidde Ticaret ve Sanayi Odası Hayvancılık Bölüm Başkanı Macid  el-Hamis, yapmış olduğu açıklamada, Türkiye ve Suudi Arabistan arasında  iyi düzeyde iş birliği olduğunu söyledi. Her sene tatil için Türkiye’yi tercih yapan binlerce Suudi Arabistanlı’nın burayı ikinci vatanları olarak gördüklerini anlatan Hamis, kendilerinin de heyet olarak birkaç gündür bölgede bulunduklarını söyledi.

Macid el-Hamis, bölgede hayvancılık, tarım ve yem konusunda çalışmalar yapmayı hedeflediklerini söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti:Suudi Arabistan’ın senelik yaklaşık olarak 10 milyon civarında küçükbaş  hayvan ihtiyacı var ve bunun tamamını ithal yapıyor. 

Bu hayvanları Türkiye’den temin etmek ve buradaki imkanları araştırmak için geldik. Programımız kapsamında Diyarbakır ve Şanlıurfa’da yapılan çalışmaları inceledik. 

Amacımız et ihtiyacımızın önemli bölümünü Türkiye’den karşılamak ve bununla ilgili çalışmalar yapmak. İlk olarak Suudi Arabistan’ın ihtiyaç duyduğu küçük ve büyükbaş hayvanları ithal yapmak, ikinci planda ise burada çiftlik kurmak istiyoruz. Bu  şekilde hayvan ihtiyacımızı karşılamaya çalışacağız. Burada çiftlikleri kurduğumuz zaman da uluslararası anlamda fiyat konusunda rekabet edilebilir bir düzeye geleceğiz. Önce buradan hayvan alacağız, sonrasında ise burada çiftlik kuracağız.
  
BÖLGE DÜNYANIN ET İHTİYACINI KARŞILAYABİLİR

Suudi Arabistan’ın Şarkiye bölgesinde tarım ve hayvancılık alanında yatırımları bulunan iş adamı Muhammed Nasır da TYDTA’nın davetlisi olarak bölgeye  geldiklerini söyledi. Bölgenin özellikle hayvancılık anlamında önemin farkında olduklarını söyleyen Nasır, burada büyük çaplı çalışmalar yapmayı hedeflediklerini açıkladı. 

Nasır, Türkiye’nin hayvancılık anlamında iyi bir yerde olduğunu söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti:

Birkaç gündür bölgeyi inceliyoruz. Hayvan fiyatları nasıl, lojistik nasıl olur değerlendiriyoruz. Türkiye gelişmiş bir ülke olarak her zaman örnek.  Heyetimiz yaklaşık 50 kişiden oluşuyor, küçük ve büyükbaş hayvan, yem,  dondurulmuş et, makine ve teknolojik anlamda çalışmalar için buradayız. Heyette aynı zamanda Katar, Kuveyt, Bahreyn ve diğer Körfez ülkelerinden iş adamları da var. Yatırımları değerlendirip, kendi ülkelerinde de çalışmalar yapacaklar.

Türkiye’nin hayvancılık konusundaki gücüne ve birikimine güveniyoruz. Hayvancılık için olmazsa olmaz iki faktörün burada olduğunu gördük. Bunlar mera ve su. Bu iki faktör olduğu zaman çok güçlü bir şekilde hayvancılık anlamında yatırım yapılabilir. Türkiye hükümetine sesleniyoruz; hayvancılığa biraz daha yatırım  yapılırsa ve üreticilerin önü açılırsa bu bölge gelecekte sadece Türkiye’nin değil Ortadoğu ve dünyanın ihtiyacı olan hayvanı temin edecek duruma gelebilir.
  
Muhammed Nasır, bölgede tarım ve hayvancılık alanında hayata geçirilen  çalışmaları çok beğendiklerini de sözlerine ekledi. TYDTA  Başkan Yardımcısı Mustafa Rumeli de Körfez ülkelerinden gelen iş dünyası temsilcilerinin bölgede incelemeler yaptıklarını, heyetin özellikle  hayvancılıkla ilgili çalışmalardan ve teşviklerden çok etkilendiğini söyledi. 

Birkaç görüşmeden sonra Arap iş adamlarının Şanlıurfa civarında  büyükbaş hayvan işletmesi kurmaya karar verdiğini anlatan Rumeli, yapılan ziyaret çok verimli olduğunu söyledi. Şanlıurfa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Çakmaklı da kentin yatırımlar sayesinde hayvancılık ve tarım alanında çok daha iyi yerlere geldiğini söyleyerek, Arap yatırımcıların burada önemli çalışmalar yapılacağını açıkladı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu