Güncel

Türk Silahlı Kuvvetleri Haftalık Bilanço Yayınladı

Türk Silahlı Kuvvetleri haftalık bilanço yayınladı ​TSK tarafından, ülke içinde ve dışında yürütülen operasyonların bir haftalık bilançosu açıklandı.TSK, 7-13 Nisan 2018 tarihleri arasında yurt içinde ve yurt dışında yürütülen operasyonların bilançosunu açıkladı.

PKK ve DEAŞ’a yönelik operasyonların yurt içinde ve yurt dışında devam ettiği belirtilen açıklamada, “Tunceli, Diyarbakır, Şırnak ile Irak’ın kuzeyinde yürütülen büyük, orta ve küçük çaplı operasyonlara aralıksız devam edilmiştir.” denildi.

Operasyonlarda; biri PKK’nin lider kadrosunda olmak üzere yurt içinde 27 ve yurt dışında 40 olmak üzere toplam 67 PKK’linin öldürüldüğü ve 31 adet piyade tüfeği, bir adet güdümlü hava savunma füzesi, 2 adet Dragunov (Kannas) keskin nişancı tüfeği, bir adet Law tanksavar silahı, 3 adet makinalı tüfek, 4 adet roketatar, 2 adet tabanca olmak üzere toplam 44 adet silah ele geçirildiği belirtildi.

84 adet el yapımı patlayıcının tespit edilerek imha edildiği ifade edilen açıklamada, PKK’liler tarafından kullanılan 47 adet silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirildiği 2 askerin hayatını kaybettiği, 10 askerinde yaralandığı bildirildi.

Etkili hudut güvenliği ve hizmetleri kapsamında icra edilen denetim ve kontroller sonucunda sınırlardan yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 7 bin 393 kişinin yakalandığı bildirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:  

“PKK/KCK terör örgütünün en önemli finans kaynaklarından olan kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde; 895 litre kaçak akaryakıt, 61.4 kilogram eroin, 71.4 kilogram uyuşturucu, 17 bin 405 paket kaçak sigara, bin 40 adet kaçak küçükbaş hayvan, 2 adet kaçak büyükbaş hayvan ve bir adet kaçak cep telefonu ele geçirilmiştir.”

Yurt dışı operasyonları

Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK ve DEAŞ’a yönelik 20 Ocak 2018’de Zeytin Dalı Harekatının başlandığı hatırlatılan açıklamada, “Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 4 bin 157 olmuştur.” denildi.

Açıklamada, “Terör örgütü mensupları ile girilen çatışmalarda bugüne kadar 52 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 232 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle kontrol altına alınan Afrin’de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülmektedir. Harekât kapsamında bugüne kadar 107 adet mayın ve 781 adet EYP tespit edilerek imha edilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı