Ekonomi

Turizm Devi Resmen Kapandı

TURSAB’ın başvurusu üzerine mahkemenin booking.com hakkında kapatma kararı vermesinden sonra bugün itibariyle operasyonlar durduruldu. Booking.com sitesine girip rezervasyon yapmak isteyenler şu anda hiç bir tesise ulaşamıyor.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) tarafından, birlik üyesi seyahat acentalarına karşı yapılan haksız rekabetin önlenmesi için açılan davada, Online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TURSAB) başvurusu üzerine Booking.com’un Türkiye’de olan faaliyetlerin tedbiren durdurma kararı verildi. Karar dün öğleden sonra duyuruldu.

KAÇ KİŞİ KULLANIYOR?

Booking.com’u Türkiye’de kullanan kişi sayısı ocak ayında aylık bazda 1 milyon 806 bin 349 kişi.

Her bir ziyaretçi ortalama 16 otel görüntülüyor ve ayda toplamda 1.8 milyon kişi 28 milyon 747 bin 887 sayfa geziyor.

Bir kişi 30 dakika booking.com sayfasında kalıyor.

NE OLMUŞTU?

Kararda, “İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın 29.03.2017 tarihli duruşmasında Booking.com benzeri şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar verildi.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı