Ekonomi

Turizm de Büyük Toparlanma Var 2017 Geçen Seneden Çok Daha İyi Olacak

Turizm Bakanı Nabi Avcı turizmde çok ciddi bir toparlanma olduğunu ve 2017′ geçen seneden çok iyi olacağını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Rusya pazarında ciddi bir toparlanma gözlenen turizm sektöründe bu sene 2016’dan çok daha iyi geçeceğini söyleyerek; Türkiye’nin bugüne kadar yeterince eğilmediği pazarlar başta olmak üzere, yurtdışına yönelik kampanyaları da önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ açıkladığı son verilere göre, 2016 Ocak-Kasım döneminde Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 30.85 azalışla 24.05 milyon şahıs oldu. 

21. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) açılışında yaptığı açıklamada Avcı, “2016 senesi terörden olumsuz olarak etkilendik. İnşallah önümüzdeki senelerde bunun etkilerini gittikçe daha azaldığını göreceğiz. 

Sektörümüz bu konuda ciddi bir sınav verdi 2016 sene boyunca. Bütün olumsuz şartlara rağmen hizmet kalitesini düşürmemek için olağanüstü bir gayret gösterdi. 

İnşallah 2017, 2016’dan çok daha güzel olacak. ve 2018, 2017’den çok çok daha güzel olacak.

Türkiye en düşük doluluk oranı sahip ülke oldu

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) açıklamasına göre, Türkiye 2016 senesinde yüzde 50.8 doluluk ile tüm Avrupa’da en düşük doluluk oranına sahip ülke oldu. Türkiye, oda gelirlerinde de Avrupa ülkeleri arasında en sert iniş yaşadı. 

Turizm sektörüne yönelik çeşitli çalışma ve kampanyalar yapılacağını söyleyen Avcı, “Onları da önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Fakat en azından şimdiden şunu söyleyebilirim; Rusya pazarında ciddi bir toparlanma söz konusu. Her şeye rağmen Rusya pazarında ciddi bir iyileşme görüyoruz.

İnşallah aynı şekilde Avrupa pazarın da Almanya’da İngiltere’de Pazarımızın genişlemesi için bugüne kadar yeterince faaliyet göstermediğimiz pazarlarda da tanıtım faaliyetlerine ağırlık vererek, Japonya’yı, Çin’i, Hindistan’ı, Arap ülkelerini, Kuzey Afrika’yı, Güney Amerika’yı da işin içine katacak genişlikte bir tanıtım kampanyasını birlikte hedefliyoruz ve yürütüyoruz.

Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinden sonra bu ülkeden gelen ziyaretçi sayısı 2016 ilk 11 ayda yüzde 77.3 bir azalma yaşandı.

Fuar açılışında yer alan Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai de, Türkiye’ye seyahat yapma çağrısında bulunarak, “Türkiye’ye seyahat yapmak, terörizme verilecek en iyi yanıttır. 

Kimin ajandasına, kimin hayatına etki ettiğimizi görmek için Türkiye’ye seyahat yapmaya devam etmeliyiz ki teröre ancak böyle yanıt verebiliriz.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu